16 Yaşın Altına Whatsapp Yasağı Geldi!

Whatsapp, son yılların en popüler ve sık kullanılan mesajlaşma ağı olarak milyonlarca kişi tarafından indirilen bir uygulamadır. Yaş sınırı şu an için 13 olan uygulamanın önümüzdeki ay AB genel veri koruma yasası nedeniyle değişmesi bekleniyor. Whatsapp da Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlüğe girecek olan bu yeni yasa nedeniyle bölgedeki kullanıcılarına doğrulama sorusu yöneltecek.

Yaş Doğrulaması Gerekli!

Avrupa’daki Whatsapp kullanıcılarının yakın zamanda uygulamanın yeni koşullarını onaylarken yaşları ile ilgili de doğrulama sorusuna cevap vermeleri gerekecek. Bunun tam olarak nasıl yapılabileceği de henüz merak konusu!

Teknoloji firmaları Mayıs sonuna doğru yürürlüğe girecek bu yasa nedeniyle AB tarafından sıkıştırılmaktadır. Veriler ile ilgili uygulamaların büyük oranda değişmesi yönünde bu firmalara baskı yapıldığı da belirtiliyor.

Yeni uygulamalar sayesinde Avrupalılar Whatsapp’tan istemedikleri her türlü kişisel veriyi silme şansına sahip olacaklar. Bu aynen Google’da geçerli olan unutulma hakkına benzeyecek. Avrupa’da Whatsapp kullanım yaşının 16’ya çıkacağı konuşulurken, Avrupa Birliği dışında kalan ülkelerde yaş sınırının 13 olarak devam etmesi beklenmektedir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş