300 GB’lık optik diskler geliyor

300_gb_disk

CD, DVD ve Bluray derken artık bunların da bir sonunun geldiğini söyleyebiliriz. Taşınabilir diskler yüksek kapasiteleri ve yazma-okuma hızları ile optik disklerin sonunu getirecek gibi duruyorlar yakın zaman içerisinde. Ancak Panasonic ve Sony’nin bunu tersine çevirmeye çalıştığını belirtmemiz gerekiyor. İki firma ortak bir çalışma içerisinde 300 GB’lık optik disk üretmek üzere kafa kafaya verdiler.

İlk olarak geçen sene çıkan profesyonel depolama standardı “Arcihval Disk” (“Arşivsel Disk”), sadece yüksek kapasite sunmuyor. Diskin toza ve suya dayanıklılık, sıcaklığa ve nem değişikliklerine direnç gibi ek özellikleri de var. Sadece bir kez yazılabilen diskler, çift taraflılar ve her yüzlerinde üç katman bulunuyor. Disk, hata düzeltme için Reed-Solomon Code’u kullanıyor.

Profesyonel depolama çözümü, uzun dönemli kullanımı amaçlıyor. İki firmanın amacı, önce 300GB’lı depolama alanıyla yola çıkıp, ardından farklı teknolojilerle bunu önce 500GB’a, daha sonra “çoklu seviye kayıt teknolojisiyle” 1TB’a taşımak. Diskin 300GB’lık sürümünün 2015 yazında ortaya çıkması bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş