4G ne zaman geliyor?

4G

Bakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde gelişen bir konferans toplantısında 4G’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. 4G ne zaman geliyor sorusunun cevabını bizlere aktarmış olan bakan pek de geç bir zaman söylemedi, 4G seneye Türk kullanıcılarla buluşturuluyor. 2009 yılında ülkemize girmiş olan 3G’den çok daha hızlı olan 4G teknolojisi mobilden download hızını fazlasıyla artıracak ki artık mobilin daha fazla kullanıldığını düşünürsek gerçekten kullanıcıların çok işine yarayacak bir gelişme olacak.

Mobil internet son yılların en önemli gelişmelerinden biri. Çalışma şeklini değiştiren bu teknoloji ile beraber mobil cihazlarda yüksek hızlara da ulaşmaya başladık. Önce 3G ile başlayan hız artışı şimdi de 4G ile devam ediyor.
Ülkemize 2009 yılında gelen 3G ile günümüzde (ortalama) 5-6 MBit hızlara ulaşılabiliyor. Bu hızları daha da yukarı çıkarmak için 4G teknolojisine terfi etmek gerekiyor. Bu yeni teknolojinin ülkemizdeki macerası ise henüz resmi olarak başlamadı.

Konuyla ilgili resmi açıklama ise geçtiğimiz günlerde konunun baş muhatabı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan gelmişti. 4G altyapısının ortak kullanılacağını ifade eden Yıldırım, ‘konuyu takip ediyoruz’ demişti.
Bugün Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın yeni binasının temel atma töreninde konuşan Binali Yıldırım, 4G ile ilgili yeni müjdeler verdi. Altyapı çalışmaları süren 4G’nin 2014 yılı sonunda Türkiye’de de kullanıma sunulacağını açıklayan Yıldırım, böyleece bu teknolojinin ülkemize resmi girişi ile ilgili bilgi vermiş de oldu.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş