ABD İç Sesi Algılayan Aygıt Geliştirdi!

İç ses yazıya dönüştürülebilir mi? ABD’de buna yönelik olarak yeni bir cihaz icat edildi. Bu cihazın en büyük özelliği ise iç sesi insanların çene ve yanaklarından algılayabilmesidir. “AlterEgo” adı verilen aygıt sayesinde insanların iç sesleri artık yazıya dönüştürülebiliyor. Bu durumu aygıttaki elektrotlar sağlıyor.

İç Ses Nasıl Algılanıyor?

AlterEgo, Massachusetts Teknoloji Endüstrisi tarafından icat edilmiştir. İç sesin oluşumunda insan beynindeki düşüncelerin temel bir önemi bulunur. Düşüncenin oluşturduğu iç ses gırtlak bölümünde dışarıdan fark edilemeyen titreşimlere ve kasların hareketine neden oluyor.

Yapay zeka sistemi ile gırtlak ve yanaklardan elektrotlar yardımıyla iç ses sinyalleri algılanıyor. Yapay zeka sistemi bu noktada aldığı sinyalleri bazı kelimeler ile ilişkilendirmeye başlıyor.

Yapılan denemelerde iç sesi yazıya aktarılan kişilerin %92’si sonucun doğru olduğunu belirtmiştir. Google arama motoru da sesi yazıya aktarma özelliği geliştirmişti; bu uygulamanın doğruluk oranının ise %95 olduğu açıklandı.

Doğruluk oranının artması adına AlterEgo cihazının daha çok kelimeyi tanıyabilmesi gerekiyor. Çalışmalar bu yönde sürdürülüyor. Konuyla ilgili olarak Tokyo kentinde bir konferans verilecek.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş