Alternatif web tarayıcıları

web_tarayicilari

İnternette en çok kullanılan üç tane web tarayıcısı bulunmakta: Chrome, Internet Explorer ve Firefox. Şu anda kullanımda liderlik Internet Explorer yer alırken arkasından gelen isim Firefox. Google Chrome ise düşüşünü halen sürdürmekte. Ancak siz bunların üçünü de kullanmak istemiyorsanız biz sizler için dört tane daha ayrı tarayıcı sunuyoruz alternatiflere.

Ancak büyük üçlüden uzak durmak, yeni şeyler denemek istiyorsanız, önünüzde birçok seçenek var. Yeni web tarayıcılarının çoğu, Chrome’un da temel aldığı Chromium motorunu kullanıyor. Tabi bunu yaparken motor üzerinde kendi küçük ayarlamalarını yapıyorlar. Bu yazımızda denemeye değer 4 Chromium tabanlı web tarayıcısını bir araya getirdik.

Opera İndir

Yaklaşık 20 yıldır piyasada bulunan tarayıcı, hızlı erişim işlevini ilk sunan web tarayıcısıydı. Opera’nın Chrome gibi zengin bir uygulama mağazası yok, ancak Evernote ve Pocket gibi en popüler araçları destekliyor. Opera’nın akıcı, sade, aynı zamanda anlaşılır tasarımı web’de dolaşmanızı kolaylaştırıyor.

Comodo Dragon İndir

Chrome’a oldukça benzeyen Comodo Dragon, Google’ın tarayıcısının kullanıcı izleme, aramaları otomatik tamamlama ve kilitlenme raporları gibi işlevlerini dışarıda bırakıyor. Tarayıcı, varsayılan sayfa olarak Yahoo’yu kullanıyor ve bunu değiştirmek oldukça güç. Comodo Web Inspector gibi faydalı eklentiler, bağlantılara tıklamadan önce onları taramanıza izin veriyor.

Torch İndir

Torch’un tasarımı da Chrome’a çok benziyor. Tarayıcı, bir hızlı erişim sayfası ve onun üzerinde bulunan bir arama çubuğuyla geliyor. Torch’u farklı yapan ise üzerinde yüklü olarak gelen eklentiler. Örneğin Torch Music ile harika müzik çalma listeleri koleksiyonlarına ulaşabilir, bir başka eklentiyle torrent dosyalarını direkt olarak açabilir, Hola eklentisiyle engellenmiş web sitelerine girebilirsiniz. Media download düğmesi ise YouTube videolarını bir tıkta indirmenize izin veriyor.

Orbitum İndir

Orbitum, ekranın sol tarafındaki çubuk üzerinde Facebook haber kaynağınızı gösteriyor. Tarayıcının, artık geliştirilmeyen Rockmelt’in yanına yaklaşmadığını söylememiz gerekiyor. Orbitum’un başka bir özelliği, sekmeleri “önerilen”, “yeni kapatılan” ve “kategoriler” olarak tek sayfada gruplandırabilmesi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş