AMD Radeon R9 290X inceleme

AMD Radeon R9 290X

Donanım devi AMD yeni ürünlerini piyasaya sürmeye devam ediyor. Uzun süredir PC sektöründe büyük bir çöküş var. Yeni nesil konsolların da satışa çıkmasıyla birlikte PC’nin daha fazla kan kaybetmesinde korkulurken en iyi donanımlar bu dönemde tanıtılmaya başlandı. AMD, Radeon serisine yeni bir ekran kartı daha kattı : AMD Radeon R9 290X. Biz de AMD Radeon R9 290X inceleme yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

AMD’nin uzun süredir aynı bir şekilde devam eden isimlendirme politikası, yeni nesil kartlarla beraber değişikliğe gitmiş durumda. Radeon HD 2xxx ailesinden, 7000 ailesine kadar gelen modellerle beraber artık AMD isim değişikliğine gitti. Artık karşımızda Radeon R 200 ailesi bulunuyor.

AMD, Radeon R 200 ailesini esasında ana hatlarıyla ikiye ayırıyor. Üst seviye performanslı kartlarını R9, orta ve alt segment kartlarını ise R7 ailesi altında modellendiriyor.

Daha önce burada incelediğimiz Radeon R9 280X, esasında AMD Radeon HD 7970 GHz Edition’ın yeniden isimlendirilmiş hali diyebiliriz. Diğer modellerde de AMD’nin Radeon 7000 serisindeki kartları baz aldığını görüyoruz. Fakat bu incelememizin konuğu olan Hawaii GPU’su, AMD’nin yeni nesildeki yeni GPU’su olarak dikkat çekiyor.

AMD, tek GPU yarışında GTX 780 ve GTX Titan’ın başını boş bırakmıştı. Nvidia’da bu segmentte kendi istediği gibi fiyatlandırma politikasını sürdürmüştü. Bu yüzden GTX Titan gibi kartlar, pek alınabilir fiyatlarda değildi. AMD, Radeon R9 290X hamlesiyle beraber, GTX Titan’ın da koltuğunu altından kaldırıyor. Nvidia, AMD’ye karşı geçtiğimiz günlerde incelediğimiz GTX 780 Ti modelini hazırladı. Böylece GTX 780 ve Titan modellerinin geride kaldığını, hamlesiyle kabul etmiş oldu.

Olumlu fiyatlar

Fiyatlara rekabet getiren AMD, Radeon R9 290X ile GTX 780 ve Titan’ı rahatlıkla geride bırakıyor. Ayrıca bunu daha uygun fiyata yapıyor. Nvidia, GTX Titan ve 780’in fiyatlarını aşağı çekip, GTX 780 Ti’ı da 649 Dolar seviyesine çekmiş durumda. Fiyat olarak hala AMD avantajlı diyebiliriz.

Yeni GPU ve mimari revizeler

Graphics Core Next yani GCN mimarisiyle oldukça başarılı bir yol kat eden AMD, hem GCN mimarili grafik işlemcileri hem de X86 tabanlı işlemcileriyle bir bütün olarak yeni nesil oyun konsollarına da güç veriyor. Firma, GCN mimarisinin 1.1 versiyonunu Hawaii GPU’su ile karşımıza çıkartıyor.

AMD’nin Hawaii XT GPU’sunun özelliklerini bir kenara koyalım, firmanın bir önceki en güçlü GPU’su olan Tahiti XT, 2048 adet stream çekirdeğine sahipti.
Hawaii XT GPU’sunda stream işlemci sayısının ciddi bir artışla 2816 adet olduğunu görüyoruz. Doku ünitelerinde de ciddi bir artış yapan AMD, Tahiti XT’deki 128 adet doku ünitesini Hawaii XT’de 176’ya çıkartıyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş