Apple işçileri nasıl çalışıyor

apple

Dünyanın en değerli şirketi olarak gösterilen Apple’ın işçilerini hangi iş modeliyle çalıştırdığını hiç merak ettiniz mi? Zira 500 milyar dolarlık bir değere sahip olmak hiç de kolay başarılabilecek bir şey değil. Genelde uzak doğudaki ülkelerde üretimini gerçekleştiren Apple, gelen bilgilere göre çalışanlarını haftada 60 saat mesaiye bırakıyor. Zaten dünya genelinde de 60 saat çalışma sınırı yer almakta.

Bu noktada hemen her teknoloji ürünü için birden fazla tedarikçisine üretim yaptırtan Apple’ın işçilerinin çalışma koşullarına yönelik son verileri, şirket tarafından açıklandı.
Apple çalışanlarının yüzde 95’inin haftada 60 saatin altında çalıştığı açıklandı. Bu oran 2012’de yüzde 92 seviyesindeydi. Haftalık ortalama 60 saatlik çalışma süresi, bir çalışanın maksimum çalışma saati için üst limit olarak kabul ediliyor.

Daha normal şartlar

Apple’ın Çin’deki bazı fabrikalarında haftalık çalışma saati ortalamasının 69 saat olduğu, geçtiğimiz Temmuz ayında basına yansımış, şirket bu nedenle insan hakları kesimlerince eleştirilmişti. Önceki yıllarda Apple’da çalışma saatlerinin çok daha yüksek olduğu da bu noktada hatırlatılabilir. Açıklanan son veriler ışığında Apple işçilerinin daha normal şartlarda çalışmaya başladığı belirtilebilir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş