Asus Radeon R9 280X inceleme

Asus Radeon R9 280X DirectCu II

Oyunların kendini hızla geliştirmesiyle birlikte yeni oyun konsollarının da çıkması PC sektörünün sonunu çok çabuk getiriyor. Zaten akıllı telefonlarla mükemmel büyüklükte bir darbe yemiş olan PC’ler oyun konsollarındaki oyun kalitesinin altında kaldıkları için daha da can çekişir durumda. Bunun için yeni ekran kartları ve işlemciler üretilirken Asus Radeon R9 280X DirectCu II de bunların arasında yer alıyor.


AMD Radeon R9 Serisi Nedir?

AMD’nin ATI’yi almasıyla beraber DX10 tabanlı Radeon HD 2000 ailesinin çıkışı kesişiyordu. HD 2000 ailesinden, HD 7000 ailesine kadar benzer bir isimlendirme stratejisi izleyen AMD, yeni nesille beraber isimlendirmesini değiştirdi.

Artık üst seviye ekran kartlarını R9 ailesi altında sıralayacak olan AMD, orta ve alt segment kartları da R7 ailesine dahil ediyor. İncelediğimiz model de R9 ailesiin girişi sayılan, 290X ve 290 modellerinin altındaki 280X.

AMD Radeon R9 280X ile tanışalım

Esasında isim olarak bize farklı olarak gelen bu ekran kartı, yapı olarak oldukça tanıdık. Radeon HD 7970 modelinde kullanılan Tahiti XT GPU’sunun geliştirilmiş bir revizyonunu üzerinde kullanan R9 280X, daha yüksek saat hızlarıyla dikkat çekiyor. Aradaki en belirgin farklılık bu diyebilirim.

Yükselen hızlarla beraber artması gereken sıcaklığa, gelişmiş DirectCu II soğutucusu ile müdahale eden Asus, hem sessiz hem de az ısınan bir ekran kartını bizlere sunuyor.
.
Overclock performansının da kötü olmadığı ekran kartını, GPU tarafında 1115 MHz’e, bellek tarafında ise 6600 MHz’e kadar hız aşırttık. Tabi GPU’nun ince ayar ve voltajlarla 1150 MHz ve üzerini rahat görebileceğini de hatırlatalım.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş