Avrupa Birliği’nden Yapay Zeka Projeleri için Büyük Yatırım

Yapay zeka ile teknolojinin sınırlarının zorlandığı ve büyük gelişmelerin kaydedildiği bir dönemde birçok ülkede bu alana yapılan yatırımlar da gittikçe büyümektedir. İnsan gücünün çok ötesine geçmeyi amaçlayan bu projelere Avrupa Birliği de çok büyük önem vermektedir. Avrupa Birliği 2020 yılına kadar büyük miktarda yapay zeka yatırım planı oluşturdu.

Yapay Zeka Çalışmaları için 1,5 Milyar Euro!

Yapay zeka çalışmalarının önemi her geçen gün daha çok ortaya çıkarken, günlük hayatta dahi bu gelişmelerin büyük etkisi hissedilmektedir. Dolayısıyla yapay zeka ile ilgili olan alanlar ülke hükümetlerinden destek görmektedir. Avrupa Birliği komisyonu da konu ile alakalı olarak alınan tedbirleri ve yapılan planları kısa bir süre önce açıkladı.

AB komisyonu hem rekabeti arttırmak hem de yapay zeka çalışmalarını hızlandırmak için düğmeye bastı. 2020 yılına kadar bu alanda yapılacak Ar-Ge projeleri için ayrılan bütçe 1,5 milyar Euro olarak açıklandı. Hedefler arasında özellikle sağlık ve ulaşım sektörlerinde yapay zekadan daha çok yararlanabilmek bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri yapay zeka çalışmaları için yılda yaklaşık 20 milyar dolar harcarken, Avrupa ülkeleri de genel itibariyle 4-5 milyar dolar yatırım yapmaktadır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş