Batarya ömrü uzatma

iphone_batarya

Akıllı telefon piyasası her özelliğini geliştirerek yola devam ediyor; tek gelişmeyen özelliği ise uzun süreli bataryaları oluyor. Bunun için spesifik olarak özel çalışmalar özel firmalar tarafından yürütülüp özel aksesuarlar satışa sunulurken hepsinin batarya ömrü uzatma konusunda pek de işe yaradığını söyleyemeyiz. Burada işin biraz uyanıklığına kaçmak gerekiyor. Ayrıca kullandığınız şarj aleti de büyük önem taşımakta.

Bataryanın uzun ömürlü olmasında kullanılan şarj aletinin etkisi oldukça büyük. Orijinal olmayan bir şarj aleti kullanıldığında cihazın pili daha çabuk ölür. Telefonunuzun orijinal şarj aletinin bozulması durumunda, kesinlikle yine cihazın kendi orijinal şarj aleti alınması önerilir. Aksi takdirde cihaz zarar görür. Şarj aletleri birbirine benzese de, çok mecbur olmadıkça farklı bir modelin şarj cihazı kullanılmamalıdır. Çünkü bunların güçleri farklılık gösterebilir.

Şarjın tamamen bitmesini sağlayın ve tam dolu bataryayı şarjda bekletmeyin

Kesinlikle cihazınızın şarjı tamamen bittiğinde şarja takın. Cihazınızı ‘batarya zayıf’ uyarısı verdiğinde şarja takmanız, bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte %100 dolu bataryanızı şarjda bırakmayın. Sıklıkla gece yatarken şarja takılan elektronik cihazlar için bu durum çok tehlikelidir.

Şarj işlemi yarıda kesilirse?

Cihazınız şarjdayken elektrik kesilir ya da acil bir işiniz çıkıp bataryanız tam dolmadan şarjdan çıkarmak zorunda kalırsanız, şarj tamamen bitene kadar cihazı kullanmaya devam edin. Şarjı tamamen bitmemiş cihazı tekrar şarj etmeye kalkmak bataryanın ömrünü kısaltacaktır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş