Bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler

bluetooth_kulaklik

Günlük hayatımızı daha kolaylaştırması adına geliştirilmiş olan şeylerden bir tanesi de bluetooth kulaklıklar. Telefonu hiç cebimizden çıkarmadan ve hiçbir kablo yardımı olmadan telefonla konuşmamızı sağlayan bu kulaklıklar maalesef çok çabuk bozulmaktadır. Bunun nedeni ise bilinçsiz bir şekilde alınan ürünlerdir. Peki bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Vermiş olduğumuz bilgilerden sonra alacak olduğunuz kulaklıktan daha memnun kalacaksınız.


Mutlaka deneyin

Bluetooth kulaklık seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken konu ergonomi olmalıdır. Zira Bluetooth kulaklığı gün içinde veya en azından araç içinde kulağınızda bulunduracağınızdan, bu süre zarfında kulağınızın rahatsız olmasını istemeyeceğinizden eminiz. Piyasada pek çok model ve farklı kulak açılarına ve yapılarına sahip model bulunuyor. Bunlar arasında kulak askılı modeller veya direkt kulağın içine sabitlenen modeller de var. Eğer bunlardan memnun kalmazsanız kulak içi kulaklık üniteli modeller de sizi bekliyor. Tamamen kullanıcı tercihine göre şekillendirilmiş olan Bluetooth kulaklık modelleri elbette kullanım alanına göre kategorilenmiş durumda. Sürüş için çok basit Bluetooth aksesuarları bulabilirken, ofis gibi kalabalık ortamlar için ses engelleyici özelliklerle donatılmış kulaklıklar bulunuyor. Elbette sahip olduğu teknik özellikler cihazın tasarımına da yansıyor ve bu da boyutu üzerinde önemli bir rol oynuyor. Bu teknik özelliklerden sonraki adımlarımızda bahsedeceğiz. Ergonomi konusunda size söyleyebileceğimiz en temel söz, kulaklığı satın almadan önce mutlaka denemeniz olacak. İnternet üzerinden sipariş de edebilirsiniz elbette, ancak daha sonra pişman olmanız muhtemeldir. Şimdi birkaç Bluetooth kulaklık türüne birlikte göz atalım.

Profesyonel kulaklıklar

Eğer iş icabı çok fazla telefonla görüşüyorsanız bakmanız gereken Bluetooth kulaklık türü profesyonel modeller olacaktır. Genellikle kulak askılı modellerden oluşan bu tür kulaklıklar, üzerinde çağrıları cevaplayabilmeniz için bir tuş bulunduruyorlar. Eğer profesyonel bir Bluetooth kulaklık satın alacaksanız tüm gün kulağınızda olacağından dolayı ergonomi konusunda hassas davranmanız gerekiyor. Kulak askısı kulağınızı rahatsız ediyor mu, üzerindeki tuş rahat kullanılabiliyor mu, mikrofon konum ayarı yapılabiliyor mu, pil ömrü tüm gün kullanıma uygun mu gibi sorulara yanıt almanız iyi olacaktır. Ayrıca satın alacağınız Bluetooth aksesuarın cep telefonu ve bilgisayar gibi birden fazla cihazla aynı anda senkronize edilebilirliğini de kontrol etmenizde fayda var.

Kompakt kulaklıklar

Profesyonel Bluetooth kulaklıkların aksine daha küçük boyutlara sahip kompakt cihazlar, kulağınızda fazla yük taşımanıza engel olmasıyla rahatlık vadediyorlar. Rahat taşınabilirlikleri nedeniyle hemen herkes tarafından tercih edilen bu cihazlar, fiyatlarıyla da genellikle diğer modellere göre daha uygun oluyorlar. Bunun diğer özelliklerden feragat edilmesiyle kazanılan bir avantaj olduğunu da söylemeliyiz. Her ne kadar kompakt Bluetooth aksesuarlarda ses kalitesi, pil ömrü ve belki çoklu cihaz desteği gibi diğer özellikler kısıtlanarak sunulsa da, elbette temel işini iyi bir şekilde yerine getirdiğini de söyleyelim. Ayrıca aralarında zengin özelliklere sahip istisnalar da yok değil.

Stereo kulaklıklar

Bluetooth kulaklıklar yalnızca telefon çağrılarını kablosuz bir şekilde almak için değil, aynı zamanda telefon, tablet veya diğer cihazlardan kaliteli kablosuz müzik dinlemek için de kullanılabiliyor elbette. Bunun için yine zengin özellikli Bluetooth kulaklık modelleri bulunuyor. Genellikle kulak üstü kulaklık ünitelerine sahip modellerden oluşan Stereo Bluetooth kulaklıklar karşımıza kulak içi formatında da çıkabiliyor. Böyle bir Bluetooth kulaklık satın alarak hem telefonunuzdan gelen çağrıları cevaplayabilir, hem de kablosuz müzik keyfini yaşayabilirsiniz.


HD ses kalitesi

Bluetooth kulaklıklardan iyi bir ses performansı alabilmelisiniz ki ödediğiniz paraya değsin. Elbette “ses performansı” derken her modelden illa bir müzikal başarı beklemeniz doğru olmayacaktır. (Ancak eğer Stereo Bluetooth kulaklık alıyorsanız iş başka…) Özellikle tek kulağa takılan modellerin ses kalitesi çok önemli. İçinde bulunabileceğiniz gürültülü ortamdan sıyrılabilmeniz ve iyi bir telefon görüşmesi yapabilmeniz için HD kalitesinde ses üreten modellere yönelmeniz kullanımda size avantaj yaratacaktır. Piyasada çeşitli ses teknolojileriyle donatılmış modelleri görmeniz mümkün. Satın almadan önce bu bahsedilen teknolojileri kısaca araştırmanız iyi olacaktır.

Çift mikrofon desteği

Telefon görüşmesinde karşılıklı bir ses iletişimi olduğu için, yalnızca tek taraflı kalite eksik kalacaktır. Karşı taraftan size ulaşacak sesin kalitesi kadar, sizden karşı tarafa ulaşmasını istediğiniz sesin kalitesinin de iyi olması gerekli elbette. Bu noktada size önerebileceğimiz özellik, çift mikrofon desteği olacaktır. Eğer dış ortamlarda veya gürültülü mekanlarda sesinizin karşı tarafa net bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız, bu tür Blueetooth kulaklıklarını tercih edebilirsiniz.

Gürültüleri engelleyin

Müzik kulaklıklarından da aşina olduğumuz Noise Cancelling, yani Gürültü Engelleme özelliği bazı Bluetooth kulaklık modellerinde de bulunuyor. Eğer satın alacağınız cihazı özellikle dış ve gürültülü ortamlarda kullanacaksanız, bu özelliği aramanız sizin için yararlı olacaktır. Etrafınızdaki gürültüyü analiz ederek azaltmayı başaran bu kulaklıklar, elbette diğer modellere göre biraz daha pahalı oluyor. Satın alma aşamasında bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Çift cihaz desteği

Evet, önceki adımlarda da bahsettiğimiz çoklu cihaz desteği ile Bluetooth kulaklığınızı hem telefon hem de tablet veya bilgisayar gibi diğer Bluetooth destekli cihazlarla aynı anda senkronize edebiliyorsunuz. Bu sayede örneğin tablet veya bilgisayardan kablosuz müzik dinlerken, aynı anda cep telefonunuza gelen çağrıyı yine kulaklığınız üzerinden tek tuşa basarak almanız mümkün hale geliyor.

Uzun kullanımlar için önemli

Bluetooth kulaklığınızı iş yerinde veya mobil zamanlarda kullanacaksanız pil ömrü satın alma aşamasında sizin için oldukça önemli bir kriter olacak. Rahatlıkla ortalama 5 saatlik konuşma süresi sunan modeller bulmanız mümkün. Ancak telefon başında daha fazla zaman geçiriyorsanız daha yüksek konuşma süresi sunan modelleri incelemeniz gerekiyor. Ayrıca Bluetooth kulaklığınızı sık konuşmasanız bile 2 – 3 günde bir şarj etmek canınızı sıkacaktır. Bu nedenle en az konuşma süresi kadar bekleme süresi de önemli. Bazı Bluetooth kulaklık modelleri sadece 1 güne kadar bekleme süresi sunarken, bazıları 10 güne dek şarj sıkıntısı yaratmıyor. Ayrıca Bluetooth kulaklıkları saatlerce şarj etmenize gerek olmadığını da söyleyelim. Hızlı şarj özelliği sunan modellerden satın alırsanız, sadece dakikalar içinde Bluetooth kulaklığınızı çalışabilir hale getirebilirsiniz.

Aracınız için de hazırlar

Yazının sonuna gelirken rehber boyunca her ne kadar genel olarak kulaklıklardan bahsetmiş olsak da Bluetooth aksesuarları arasında araç kitleri de bulunuyor. Aracınızın ön paneline veya farklı noktalara konumlandırabileceğiniz bir yapıya sahip olan Bluetooth araç kitleri, üzerinde bulundurdukları hoparlörler sayesinde telefonunuzdaki sesi dışarıya verebiliyorlar.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş