Chrome OS, piyasayı ele geçiriyor

chrome_os

Geçtiğimiz sana Google tarafından geliştirilen Chrome OS işletim sistemi dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve PC’lerde kullanılıyor. Ülkemizde yok denecek kadar az sayıda olsalar da bu işletim sistemi şimdiden Amerika’yı fethetmeye başladı. Son zamanlarda satılan masaüstü bilgisayarların yüzde 20’lik payının Chrome OS’a ait olması diğer firmaları da endişe içine soktu. Her yaptığı işte başarılı olmayı başaran Google bu sefer de Microsoft’un işlerini bozacak gibi gözüküyor.

2012’de satışları neredeyse yok denecek kadar az olan Chromebook’ların 2013 boyunca bu kadar başarılı bir büyüme göstermesi, rakiplerini de rahatsız ediyor. Acer, Asus, Dell, HP ve Google tarafından üretilen yeni Chromebook’lar, internet odaklı, düşük maliyetli ve üretkenliği arttıran cihazlar olarak tanımlanıyor.

Chromebook’ların bu hızlı yükselişini de rakiplerinden satış çalarak başardığı dikkatlerden kaçmıyor. 2013 boyunca Windows notebook’ların satışında düşüş gözleniyor. Aynı şekilde Apple dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin satışında da düşüş olduğu gözden kaçmıyor. Bu pazar payının ise çok daha çekici bir alternatif olarak görünen Chromebook’a gittiği düşünülüyor. Chromebook’un ABD’deki bu başarısını 2014’te tüm dünyaya taşıması bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş