Chrome’da sesleriniz çalınabilir

chrome

Google Chrome, şu anda dünyada en çok kullanılan ikinci web tarayıcısı. Birinci sırada Internet Explorer yer alırken üçüncü sırada da Mozilla Firefox yer alıyor. Ancak Google Chrome’un gün geçtikçe kullanıcılarını kaybettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Olumsuz gelişmeler devam ederken bunların arasına bir yenisi daha eklendi. Siz Google Chrome’da sörf yaparken sesleriniz başka kişiler tarafından ele geçirilebilir.

Gizmodo’nun haberine göre yazılım geliştirici olan Tal Ater Chrome’da çok tehlikeli bir açık buldu. Zararlı sitelerin kullanıcıların mikrofonlarını Chroma’daki açık nedeniyle aktive edebildiğine dikkat çeken Ater, bu sayede siz bu zararlı siteyi Chrome üzerinden kapatsanız bile ses kaydınızın hala tutulduğunu ve kimliği belirsiz sunuculara bu kayıtların gönderilebileceğini dile getirdi.

Örneğin kullanıcı sesli komutlarla çalışan bir siteye girdiğinde bu sitedeki işlemleri herhangi bir fare kullanımı olmaksızın sesli komutlarla halledebiliyor; ancak siz sayfayı kapatsanız bile kapattığınız o sayfa sizi dinlemeye devam ediyor. Google Chrome’daki bir açık nedeniyle ortaya çıkan sorun da tam bu noktada meydana geliyor.

Diğer bir deyişle Google söz konusu açığı kapatmadığı taktirde mikrofonu açık olan kullanıcıların ses kayıtlarının üçüncü kişilerce hem de bilgisayar kullanılmadığı anlarda bile dinlenebilmesi mümkün görünüyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş