Çin’deki Sosyal Puanlama Sistemi İçin Geri Sayım!

Çin’de hayata geçirilecek olan sosyal puanlama sistemi uzun bir süredir konuşuluyordu. Uygulamanın yapılıp yapılamayacağı ve nasıl bir sonuca yol açacağı tartışılırken Çin, söz konusu sistemi 2020 yılında başlatmayı planlıyor. Bu durumda sosyal normlara dikkat etmeyenler için oldukça ağır ve sorunlu olacak bir hayat başlayacak.

Puanı Düşük Olan Kişiler Problem Yaşayacak!

Yeni sosyal puanlama sistemi kimileri için olumlu bazıları içinse kaygı yarattı. Doğru bir uygulama olup olmadığı ise tartışmalı bir konu! Çin hükümeti vatandaşlarını birçok teknolojik özellik ile sıkı bir şekilde izliyordu. Çin, bir adım daha öteye giderek sosyal yaşamı çok büyük oranda değiştirebilecek sosyal puanlama uygulamasına geçmeye karar verdi.

Kişiler davranışlarına göre diğer insanlardan puan alacak ve bir çeşit sosyal kredi notu oluşacak. Bilindik kredi notlarından bile daha fazla ağırlığı olan bu sistem ile kişilerin alabilecekleri hizmetlerin sınırları tespit edilecek. Gelecek sınırlamalar arasında uçak bileti alamamak ya da interneti hızlı kullanamamak gibi durumlar da bulunuyor.

Çinli polisler akıllı gözlükler ile sürekli kimlik tespiti yapıp, vatandaşlarını sıkı denetim altına alıyorlar. Yolda dikkatsiz yürümek dahi o kişinin mimlenmesine neden olabiliyor. Bu durumun aşırı bir baskı unsuru olmasından kaygı duyuluyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş