Dailymotion’a erişim engellendi

dailymotion

Ülkemiz şu andaki devlet yönetimiyle birlikte içe kapanmaya devam ediyor. Daha önce YouTube gibi dünynaın en büyük video paylaşım sitesi Atatürk’e eleştirilerin ve aşağılayıcı videoların bulunduğu gerekçesiyle engellenmişti. Şimdi ise DailyMotion’a erişim sağlanamıyor. Sadece TTNET sunucularından ulaşılamayan sitenin neden engellendiği hakkında bir bilgi verilmiş değil; ancak sadece TTNET tarafından erişime kapanmış olması kafaları karıştırmıyor değil.

Ancak erişim engeli, şu ana kadar sadece TTNet ile sınırlı kalmış durumda. Uygulama nedense, halen diğer servis sağlayıcıları etkilemiş durumda değil. Haber yayına hazırlanırken, yani engellemenin üzerinden 12 saatten fazla zaman geçmişken, Turkcell ve Vodafone 3G üzerinden, Turkcell Superonline fiber hatları üzerinden, siteye rahatlıkla erişilebiliyordu.

TTNet kullanıcıları ise, ünlü YouTube yasağımızdan kalan alışkanlıkla, DNS değiştirerek Dailymotion’a erişebiliyor.

Kısacası Türkiye interneti, belki de gelmiş geçmiş en garip erişim engelleme ile karşı karşıya. Henüz tebliğin diğer internet sağlayıcılara ulaşmadığı ve bu yüzden TTNet dışında bir sağlayıcının engelleme için adım atmadığı konuşuluyor. Ancak aradan geçen zamana bakılırsa, bu işte bir gariplik olduğu kesin…

Bakalım bu devirde bile, halen yaşamaya devam ettiğimiz erişim engellemeler, bize daha neler gösterecek…

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş