Dizimag neden kapatıldı

dizimag

Türkiye’nin belki de en çok yabancı dizi izlenen sitesi olan Dizimag geride bıraktığımız hafta tamamen kapanmıştı. İlk alan adı yayımdan kaldırıldıktan sonra dizimag1, dizimag2 gibi site isimleriyle yayın hayatına devam eden site sahibi ısrarını sürdürmüştü. Ancak araya çok büyük isimler geldi. İşte dizimag neden kapatıldı sorusunun çok şaşırtan cevabı.

Daha önceki yıllarda Türk dizilerini izinsiz yayınladığından dolayı davalık olan ve sonrasında ücretsiz Türkçe altyazılı yabancı dizi yayınlayan Dizimag sitesi, en büyük dizi portallarından biri haline gelmişti. Sitenin günlük kazancının ise binlerce doları bulduğu ve sitenin piyasa değerinin de 8 milyon lira civarında olduğu iddia edilmişti.

Adana 1. Sulh Ceza Mahkemesi site hakkında kapatma kararı vermiş, sitenin sahibi Ogün Genco Akyürek, yayına dizimag1 ve dizimag2 gibi benzer alan adları ile devam etmişti. Sitelerine teker teker erişimin engellenmesi üzerine Akyürek, son olarak dizimag9 alan adını kullanıma sokarak yayın yapmaktaki ısrarını göstermişti.

Mahkeme kararı ile yasak yayının durdurulamaması üzerine dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bross’un devreye gidiği iddia ediliyor. İddiaya göre, şirketin avukatları, telif hakları ile ilgilenen savcılıktan arama izni çıkartarak, site sahibi Akyürek’in evinde arama yapılmasını sağladılar. Burada yapılan aramada, yayın yapılmasını sağlayan teknik teçhizata el konuldu ve böylece stenin içerik sağlanmasının önüne geçildi.

Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün Genco Akyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği de iddialar arasında.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş