Dokunmatik PC’lerin satışı artıyor

dokunmatik_pc

Dokunmatik PC’ler bundan çok da uzun bir süre önce piyasaya sürülmedi, yavaş yavaş kendilerini göstermekteler. Geliştirici firmalar tabletlerin iyi pazar payı elde ettiklerini gördükten sonra PC’nin performansıyla tabletin dokunmatik özelliğini birleştirmek istemişlerdi. Şu anda satışları gayet iyi giden ve pazar payını da yavaştan yükseltmekte olan dokunmatik pcler şu anda evinde bilgisayar bulunan her on evden birinde bulunmakta; yani her 10 PC’den 1’i dokunmatik.

NPD Display Search’ün araştırmasına göre 2013 yılında 19.8 milyon dokunmatik ekranlı PC satıldı. Bu rakam toplam PC satışının yüzde 11’ini oluşturdu. Bir başka değişle, satılan her 10 bilgisayardan 1’i dokunmatik ekranlı oldu.

Giderek genişleyen pazarda en büyük pay ise yüzde 26.3 ile Asus’a ait. Lideri yüzde 14.7 ile Lenovo, yüzde 13.5 ile Acer takip etti. HP ve Sony de yüzde 10’a yaklaşan pazar payları ile 4. ve 5. sıradaki yerlerini aldı. Başından beri tablet-PC kırması cihazlara ve masaüstünde dokunmatik ekrana karşı duran Apple bu alanda herhangi bir ürünü olmadığı için listeye giremedi.

Yakın geleceğe yönelik tahminler dokunmatik ekranlı PC’lerin satış rakamını giderek artacağını gösteriyor. 20 milyon bandındaki satışların gelecek yıl 30 milyona yaklaşması, 2015’de ise 40 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. 2017 yılı beklentileri ise 60 milyon adet satış ile yüzde 40’a ulaşan pazar payı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş