Dünyanın en hızlı bilgisayarı: Tienhı-2

Tienhı-2

Uluslararası yapılan bir araştırma sonucunda dünyanın en hızlı bilgisayarları açıklandı. Listemizi en başında Çin’de bulunan ve saniyede 33.86 petaflopluk işlem yapabilmek kapasitesine sahip olan Tienhı-2 adındaki bilgisayar yer alırken onun arkasında Amerika’daki Titan adlı bilgisayar geliyor. Üçüncü sırada yine Amerikan bir bilgisayar yer alırken teknoloji canavarı Japonlar bilgisayarları K’yı anca dördüncü sıraya kadar taşıyabildiler.

Çin Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen Tienhı-2, haziran ayında ABD’nin saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen Titan adlı süper bilgisayarının birincilik unvanının elinden alarak dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmişti.

Tienhı-2’nin işlem yapan mikro devrelerinin dışında bağlantı ve işletim sistemi, ön uç işlemciler ile yazılımı dahil birçok parçasının Çin tarafından geliştirildiği ifade ediliyor.

Tienhı-2’nin selefi Tienhı-1A ilk kez Kasım 2010’da dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmiş, altı ay sonra Japonya’nın K adlı bilgisayarı bu unvanı Tienhı-1A’nın elinden almıştı. Çin’in Tienhı-1A son açıklanan listede 12. sırada yer alıyor.

Listede dünyanın ikinci süper bilgisayarı ABD’den saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen Titan olarak dikkati çekerken, üçüncü sırada yine ABD’den saniyede 17,17 petaflop işlem yapan Sequoia, dördüncü sırada ise Japonya’nın saniyede 10,51 petaflop işlem yapabilen bilgisayarı K yer alıyor.

Dünya genelinde en hızlı süper bilgisayarların listesini hazırlayan “Top500” listesi 1993’ten bu yana yılda iki kez hazırlanıyor ve bu alanda otorite olarak dikkate alınıyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş