Elektrikli arabalara daha var

elektrikli_araba

Benzin tüketimini sona erdirmek ve çevreye doğal gaz salmak için geliştirilmiş olan elektrikli arabalar yıllar önce geliştirilmesine rağmen halen geniş bir kullanım çevresine sahip değil; aynı zamanda üreticilerde hiçbir seri üretime de geçmedi. Bunun nedeni olarak üretilen motorun üretim sırasındaki çevreye verdiği zarar ve çok pahalı olması gösteriliyor. Tesla Motors da yaptığı açıklamalarda elektrikli arabaların standart kullanımına geçilmesi için halen hayli uzun bir sürenin olduğunu dile getirdi.

Geleceğin mimarı olarak gösterilen TESLA Motors, ABD’de elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda çok büyük adımlar attı ancak hala tüm dünya ve otomobil geliştiricileri elektrik enerjisi ile beslenen araçlara sıcak bakmıyor. Yanma işleminin gerçekleştiği her motor tipi ve fosil yakıtlar, hem yeraltından çıkarılırken hem de kullanılırken çevreye çok ciddi zararlar veriyor. Üstelik hiç ekonomik değil.

ABD Hükümeti Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2040 senesinde dahi trafikte bulunan elektrikli araçların sayısı popüler nitelikte olmayacak. ABD’de trafiğe çıkan araçların %82’si fosil yakıtları kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise bu oran 2040 senesinde %78’e düşecek. Yani 26 sene içinde sadece %4’lük bir oran değişimi yaşanacak.

TESLA Motors ise duruma daha farklı bir açıdan bakıyor. Elektrikli otomobil üretiminin dışında başka gezegenlere hayat getirecek projeleri geliştiren ve uzay kolonisi planları ile de ön plana çıkan şirket, bugünlerde dünyanın etrafını dolaşan bir süper tren dizaynını bitirmek üzere.

Elektrikli araçlar için diğer firmaların da bu furyayı ön plana çıkarmasını bekleyen TESLA Motors, “Geleceğimizi güvence altına almak için artık yakmamamız lazım. Canlı ve stabil enerjiler, tıpkı elektrik gibi.. Bunların üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor.” diyerek diğer otomobil üreticilerinin de dikkatini çekiyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş