En tehlikeli virüsler

h

Bilgisayar dünyası kötü yazılımlardan bu vakte kadar o kadar çok çekti ki bunların hepsini tek tek sayamayız. ANcak sizler için en zararlı virüsleri listesi çıkardık ve bunların kaç bilgisayara bulaştığının yanı sıra kaç milyon* dolarlık hasara neden olduğunu da belirttik. İşte bu vakte kadar geliştirilmiş olan en tehlikeli virüsler.

2000 yılında ortaya çıkan virüs, “I love you” ibareli masum görünen bir e-posta eki olarak kullanıcıları aldatmayı başardı. Açıldığında kullanıcıların imaj dosyaları üzerine yazılan kötü yazılım, internet şifrelerini çalmak amacıyla tasarlanmıştı. Dünya çapında 500 bin PC’ye bulaşarak 15 milyon dolarlık hasara yol açan “I love you” virüsü, çok sayıda kuruluşu da etkiledi.

“I Love You” adlı virüsten bir yıl sonra ortaya çıkan “Code Red” adlı solucan Windows 2000 ve NT işletim sistemli PC’leri hedef aldı. Yaklaşık 1 milyon cihaza bulaşan virüsün zararı da 2.6 milyar doları buldu.

2003 yılının iki büyük virüsünden biri olan “Slammer” (Sapphire) adındaki solucan, internet bağlantısını bloke etmesi ya da yavaşlatmasıyla tanındı. Ağ üzerinde yayılan solucan her 8.5 saniyede etkilediği cihaz sayısı iki katına çıkartarak hızla büyüdü.
Bank of Amerika’nın ATM’lerini, Washingon State’in 911 ilk yardım servisini, Continental Airlines’ı ve Ohaio’daki nükleer tesisleri de etkileyen Slamer toplam 200 bin PC’ye bulaştı ve 1.2 milyar dolarlık hasar yol açtı

Gelmiş geçmiş en büyük hasara neden ola ikinci kötü yazılım olan Sobig.F, 2003 yılında kullanıcıları etkiledi. Aslında bir truva atı olan Sobig. F, kendini çoğaltan ve zararlı yazılım olduğunu başarıyla gizleyen yapsıyla 2 milyon PC’e bulaştı.
Özellike Washington D.C merkezinde ağır hasara neden olan virus, internet trafiğini durma noktasına getirdi. Air Canada ve birçok büyük şirket internet yavaşlamasından oldukça etkilendi. Sobig. F’in zararı 37.1 milyar doları buldu.

Bilgisayar dünyasının en büyük zararına neden olan MyDoom adlı virus 2004 yılında etkili oldu. E-posta üzerinden yayılan solucan, kendini çalıştıran bir kullanıcının tüm e-posta listesine hızlıca yayıldı. Toplamda 2 milyon PC’ye bulaşan virus aynı zamanda tüm zamanların en hızlı yayılan kötü yazılımı olma ünvanına da hak kazandı. MyDoom’un yarattığı maddi zarar 38 milyar doları buldu.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş