Facebook Oculus Rift’i Satın Aldı

facebook_oculus_rift

Son zamanlarda yaptığı satın alımlarla herkesi şaşırtan Facebook’tan yeni bir haber daha geldi. Daha çok mobil alanda yatırım yapan Facebook bu sefer oyun sektörüne el uzattı. Sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’in üreticisi Oculus RV’yi satın alan Facebook bunun için 2 milyar dolar ödeme yapacak. Cihaz şu an geliştirme aşamasında olduğu için 350 dolarlık fiyattan ön siparişe açılmış durumda. Tamamen geliştirilmesi ise birkaç yıl alabilir.

400 milyon dolarlık nakit ve 23,1 milyon Facebook hisse senedi ile yapılan ödemede ayrıca hedeflerin tutturulması durumunda 300 milyon dolarlık potansiyel bir nakit ödemesi daha yapılacağı belirtiliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bugünün platformu mobil olabilir; ancak bir yarının platformlarına da hazırlanıyoruz. Oculus gelmiş geçmiş en sosyal platformu yaratma şansını sunuyor; böylelikle çalışma, eğlenme ve iletişim yöntemlerimizde köklü değişiklikler yapabileceğiz.” ifadesini kullandı. Oculus tarafında ise CEO Brandan Iribe, “Mark ve Facebook ekibi ile en iyi sanal gerçeklik platformunu dünyaya sunmak için çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Facebook’un hisse değerlerinde kapanış sonrasında yüzde 1’lik düşüş gözlendi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş