Facebook video reklamları geliyor

facebook_reklam

Bundan aylar önce vermiş olduğumuz bir haberde Facebook’un önümüzdeki dönemde, yani bugünlerde bizleri videolu reklamlarla buluşturacağını açıklamıştık. İlk önce YouTube ile hayatımıza giren bu reklam türü birkaç ay içinde Facebook kullanıcılarına da sunulacak. Kullanıcının hiçbir deneyimini etkilemeyecek olan yeni reklamlar şu anda test aşamasında ve gelen bilgilere göre son aşamalara da yaklaşılmış.

Facebook, bir blog gönderisinde yaptığı duyuruda 15 saniyelik video reklamlarının önümüzdeki aylarda kullanıcıların haber kaynağında görünmeye başlayacağını söyledi. Videolar, ekranda göründükleri anda çalmaya başlayacaklar ancak deneyiminizi engellemeyecekler. Videolu reklamların genellikle sessiz olacakları, ekranı kaydırdığınızda duracakları söyleniyor.

Reklamla ilgilenen kullanıcılar, pencereye tıklayarak videoyu tam ekran haline getirip sesli olarak seyredebilecekler. Sponsorlu videolar, çok kısa olacakları gibi belirli toplulukları hedef alacaklar.

Videolu reklamları ücretlendirme işinden kendisini uzak tutmak isteyen Facebook, bu işi bağımsız bir firmaya bırakacak. Facebook’tan yapılan açıklamaya göre firma, TV ve video mantıksal analiz firması Ace Metrix ile çalışarak reklamların “yaratıcı kalitesini” değerlendirecek. Bu şekilde her videonun “izlenebilirliği, anlamlılığı ve duygusal yankısı” belirlenecek.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş