Fatih projesi için 7 teklif

fatih_projesi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 senedir üzerinde çalıştığı Fatih Projesi için geçtiğimiz gün dördüncü ihale düzenlendi. İhaleye toplam yedi farklı teklif gelirken bu kadar fazla ilginin gösterilmesi bakanlığı şaşırttı diyebiliriz.
Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık, Samsung Elektronik, Hewlett Packard, Casper-Exper-Probil, Vestel, Telpa Telekom ve C5 Elektronik gibi isimler ihaleye teklifleriyle gelirken en yüksek teklif yerli üretici Vestel’den geldi: 303.7 milyon lira.

İhalenin sonuçlarının bugün saat 16.00’da yapılacak ikinci turun ardından açıklanması bekleniyor. İhale sonrası yaklaşık 500 milyon liralık tablet alımı yapılacak.

BU DÖRDÜNCÜ İHALE

Fatih Projesi’nin tablet bilgisayar kapsamında şu ana kadar ikisi pilot bölge olmak üzere üç farklı ihale yapılmıştı. Bu ihalelerin ilkini General Mobile kazanarak, pilot bölgeler 8 bin 500 adet tablet bilgisayar dağıtmıştı.

Pilot bölgeler için gerçekleştirilen ve 49 bin adet tablet bilgisayarı kapsayan ikinci ihaleyi ise Vestel kazanmıştı. 10.6 milyon tablet bilgisayarı kapsayan ihale oluşturulan adımlarla devam ediyor.

Yerli ve yabancı 11 farklı şirketin katıldığı ihalede, Samsung Electronic, Samsung Elektronik, Mobil-TelElektromed, Vestel Elektronik Sanayi, Casper-Exper-Probil, Apple, Telpa Telekomünikasyon-Atmaca Elektronik, Microsoft, Arçelik, Toshiba Europe ve Hewlett Packard yer almıştı. İhalede finansal görüşmeler tamamlandı ve ikinci faza geçildi.

Katılan şirketlerle teknik görüşmeler yapılacak. Böylece ikinci fazda yapılacak görüşmelerle öğrencilere dağıtılacak tabletlerin özellikleri belirlenecek.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş