Fatih Projesi’nde ihaleyi Telpa aldı

fatih_projesi_telpa

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Fatih Projesi’nin son ihalesi geride bıraktığımız gün yapılmıştı. Dün verdiğimiz bilgilerin ardından artık sonuçların belli olduğunu, Fatih Projesi’nin ihalesini en düşük teklifi veren Telpa’nın aldığını söyleyebiliriz. İhaleye dünyanın en büyük firmalarından da teklifler gelmişti ama Telpa’nın alması yerli üretim bakımından daha da faydalı olacaktır.

Dünya çapındaki en büyük eğitim projelerinden biri olan Fatih projesindeki üçüncü ihale bugün gerçekleştirildi. İhaleye Casper-Exper-Probil, Vestel, HP, Samsung, C5 Elektronik, Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık ve Telpa katıldı.

Samsung ve HP ihaleden teklif vermeden ayrıldı. Ayrıca Casper-Exper-Probil, Vestel ve Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık şirketlerinin önerdiği cihazlar teknik yetersizlikler yüzünden zarfları bile açılmadan ihaleden elendiler.

Telpa Telekom 409 milyon TL ile en düşük teklifi verirken, C5 Elektronik’in teklifi ise 582 milyon TL oldu. Telpa Telekom proje için 675 bin adet tablet bilgisayar, 550 bin adet kılıf ve 125 bin adet klavye teslim edecek.

Fatih Projesi’nde bugüne kadar yapılan ilk ihaleyi General Mobile, ikinci ihaleyi ise Vestel kazanmıştı. Üçüncü ihale General Mobile’ı satın alan Telpa Telekom tarafından kazanılmış oldu.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş