Fido Alliance, düşmanları birleştirdi

Fido Alliance

İnternet ve bilgisayar ortamında en çok şikayetçi olunan durumlardna biri de parolaların büyük güvenlik sistemlerine rağmen çalınıyor olması. Bu durum en fazla dünyanın en büyük şirketlerinden olan Microsoft ve Google’ı endişe içine sokarken bu iki rakip sonunda soruna bir çözüm getirmek için Fido Alliance’le ortak olma kararı aldılar. Fido Alliance ise parola yerine daha farklı bir güvenlik sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

Temmuz 2012’de kurulan FIDOAlliance, Fast IDentity Online (Hızlı online kimlik tespiti) kelimelerinin baş harflerinden ismini alıyor. FIDO’ya şimdiye kadar, Google, MasterCard, Lenovo, Infineon, LG Electronics gibi teknoloji şirketleri üye olmuş durumda. Ayrıca çok sayıda küçük teknoloji şirketi de üye…

FIDO’nun amacı, kullanıcı şifrelerini devre dışı bırakacak daha güvenli bir kimlik onay yöntemi geliştirmek. FIDO bu amaçla biyometrik çözümler kadar dijital şifrelendirme yöntemlerini de göz ardı etmiyor. FIDO’nun nihai amacının her teknolojik cihaza FIDO onaylı özel bir şifrelendirme bileşeni eklemek. Bu sayede insanlar nerede olursa olsun, biyometrik özellikleri gibi taklit edilemez nitelikleriyle hızlıca kimliklerini onaylatabilecek ve web servislerine ulaşabilecekler. Bu da şifre çalınması nedeniyle oluşan sorunları ortadan kaldıracak.

Bakalım dev teknoloji şirketlerinin çabası, yakın gelecekte meyvesini verebilecek mi?

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş