Firefox hızlandırma

firefox

Firefox ne kadar bu aralar Google Chrome ve Internet Explorer’ın gerisinde kalmış olsa da halen piyasanın en önemli oyunculardan bir tanesi. Büyük ihtimal aramızda halen Firefox kullananlar var. Ve siz de firefox’un gittikçe yavaşlamasından şikayetçiyseniz artık onu hızlandırmanın vakti gelmiş demektir. Biz de bu yazımızda sizler için firefox hızlandırma adında uzun bir liste hazırladık. Verdiğimiz önerileri uygulayın ve farkı siz de görün.

Diğer ince ayarlar için adres satırına about:config yazmanız ve çıkan uyarıyı kabul etmeniz gerekiyor. Bunun ardından Firefox’un çalışma şeklini etkileyen ayarlardan oluşan uzun bir liste ekrana gelecek.

1. Filtre kutusuna browser.sessionhistory.max_entries yazın ve çıkan sonuca çift tıklayın, değeri 10 olarak değiştirin. Bu, Firefox’un geçmişte saklayacağı site sayısını 10’a düşürecek, böylece disk kullanımını azaltacaktır. Diskiniz genellikle PC’nizin en yavaş parçalarından biri olduğundan, bu ayarı değiştirmek sizi hızlandırabilir.

2. nglayout.initialpaint.delay adında bir Integer oluşturun ve değerini 0 olarak değiştirin. Böylece Firefox, sayfa yüklenirken belirli bölümlerin yüklenmesini beklemeyecektir.

3. browser.cache.memory.enable ayarını bulun ve değerini True olarak değiştirin. Bu, Firefox’un önbelleğinin bir kısmını belleğe yerleştirmesini sağlayacak, daha önce açtığınız web sayfalarının daha hızlı açılmasına izin verecektir.

4. browser.cache.memory.capacity adında yeni bir Integer değeri oluşturun. 512MB RAM’iniz varsa 8192, 1GB veya daha fazla RAM’iniz varsa 12288 değerini kullanın. Bu, ön belleğin bir kısmını taşıyacak bellek boyutunu ayarlamanızı sağlayacaktır.

5. browser.cache.disk.capacity ayarını bulun ve değerini 4096 olarak değiştirin. Bu, önbellek için daha az disk alanının kullanılması anlamına gelecektir. Bir SSD’niz varsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş