Gelecek nesil kumandaları bilmeyecek

kumanda

Siri uygulamasının ülkemizde pek de fazla kullanıldığını söyleyemeyiz, bunun nedeni ise uygulamanın sadece İngilizce komutları anlayabiliyor olması. Ancak 15 ve 16 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’yle birlikte artık bunun da değişeceğini söyleyebiliriz. Bu toplantıda birçok yeni proje tanıtılırken en çok dikkat çekenlerden biri Huawei ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü çalışmalar oldu. Türkçe Siri olarak adlandırabileceğimiz, Türkçe Akıllı Asistan uygulaması artık bitmek üzere.

SIRI SENİ ANLAMIYORSA TÜRKÇE BİLENE SOR

Huawei’nin etkinlik kapmasında ziyaretçileriyle paylaştığı ilk proje Türkçe Akıllı Asistan oldu. Pek çok kullanıcı iPhone 4S ile birlikte hayatımıza giren Siri uygulamasından haberi var; ancak pek çoğumuz ülkemizde bu teknolojiden faydalanmıyor. Oysa sesli komutları ileri derece anlayabilen ve birçok işlemi telefonunuza dokunmadan halledebilen Siri İngilizce yerine Türkçe komutları net bir şekilde anlasaydı bu tablo çok farklı olabilirdi. İşte Huawei Ar-Ge merkezinde Akıllı Asistan teknolojisiyle bunu denemek istemiş.

Cep telefonlarına sonradan ücretsiz olarak yüklenebilen uygulama sayesinde kullanıcılar Türkçe komutlarla telefonlarını kullanabiliyor. Örneğin “Taksim nerede” sorusunu telefonunuza yönelttiğinizde size bulunduğunuz konumdan Taksim’e doğru bir rota çiziliyor. Ya da bir arkadaşınızı aramak istiyorsunuz. Yapacağınız şey gayet basit: “Ahmet’i ara” veya “Ahmet’e ‘şu an meşgulüm, gelemiyorum’ mesajını çek” yazın. Türkçe kelimelerin birçoğunu algılayabilen yazılım elbette komplike cümle kalıplarında sıkıntı yaşıyor veya İngilizce terimler işin içine girdiğinde istediğiniz sonucu alamayabiliyorsunuz. Örneğin ‘Whatsapp’ı aç’ komutunu verdiğinizde telefonunuz Whatsapp uygulamasını aç şeklinde bir komut algılamadığından ilerleme katedemiyorsunuz. O nedenle daha çok Türkçe kelimelerle sesli komutları kullanmak daha makul.

TELEVİZYONUNUZA SESİNİZLE HÜKMEDİN

Huawei’nin üzerinde çalıştığı bir başka proje ise Sanal Bilge ismini taşıyor. Temelde yakın gelecekte yaygınlaşması beklenen IPTV’leri baz alan teknoloji ile kullanıcılar televizyonlarını kumanda yardımı almadan kullanabiliyor. Siz “Belgeseli aç” komutunu verdiğinizde televizyonunuz size belgesel yayını açarken, “Filmi durdur” veya “Filme devam” gibi komutlar verdiğinizde de teknoloji imdadınıza koşuyor ve bu şekilde kumandadan yardım almadan IPTV’lere hükmedilebiliyor.

Bunun dışında örneğin iş yerinizden eve dönerken telefonunuzdan izlediğiniz filme kaldığınız yerden geniş ekranlı televizyonunuzda devam edebiliyorsunuz. Yani telefonda oynayan bir görüntü anında televizyona aktarılabiliyor ve izleme keyfine de ara verilmemiş oluyor. Bunun tam aksi de mümkün; yani evinizde TV’den izlediğiniz bir filmi yola çıkarken anında telefon ekranına taşıyıp geniş ekranda başlayan eğlenceniz küçük ekranda devam ediyor.

Huawei’nin Ar-Ge Direktörü olan Wu Lianqing Türkiye’nin yazılım sektöründe öncü isimlerden biri olacağına yürekten inandığını ve Türkiye’nin bu potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş