Geliştiricilerden oyun itirafları

oyun

Yeni nesil oyun konsolları geçtiğimiz aylarda satışa sunulmuş, büyük ilgi görmüşlerdi. Hatta PlayStation 4 şu anda büyük bir stok sorunu yaşamakta yabancı ülkelerde. Buna rağmen oyunlar yavaş yavaş sunuluyor biz oyunculara. Bu konuda oyunculardan büyük şikayetler giderken Sony cephesine, sonunda elde edilebilir bir açıklama yapıldı. Gelen açıklamalara göre yeni nesil konsollarda oyun geliştirmek PS3 ve Xbox 360’a göre çok daha zor ve hummalı.

PlayStation 3’te yapımcıların yaşadığı sorunları göz önüne alan Sony, yeni nesil konsolu PlayStation 4’te PC’ye daha çok benzeyen basit bir mimariyle yapımcıların karşısına çıkmıştı. Xbox One ve PS4’ün PC’ye benzer mimariler kullanmaları yapımcıları memnun etmiş olsa da bu durum yapım sürecini pek kısaltmışa benzemiyor.


Yapım süreci 8-10 kat daha uzun

Zira Capcom’un yetkili isimlerinden Masaru Ijuin’e göre yeni nesil konsollar için bir oyun geliştirmek yaklaşık olarak 8-10 kat daha uzun sürüyormuş. Ijuin’e göre bu durumun asıl nedeni ise yeni nesiller için kullanılan yeni oyun motorları. (Capcom yeni nesil oyunu Deep Down için Panta Rhei isimli bir oyun motoru kullanıyor)

Tabi ki bu durumun alışma süreci olduğunu göz önüne alırsak, bir süre sonra firmaların oyun geliştirme olayında biraz daha seri olacağını söyleyebiliriz. Zira Ubisoft’ta yeni nesil konsollar için geliştirdiği 3 oyununda da ertelemeye gitmişti. Yani gelen erteleme haberlerini göz önüne aldığımızda, Ijuin’in kısmen de olsa haklı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş