Getty Images artık ücretsiz

Getty Images

İçinde milyonlarca görsel barındıran dünyanın en büyük görsel bankası Getty Images artık kullanıcılara ücretsiz olarak paylaşım izni verdi. Daha önce belli bir ücret karşılığında kullanım telif hakkını alabiliyor olduğumuz resimlere artık ücretsiz ulaşabiliriz. Resmi blogdan yapılan açıklamalara göre Getty Images tüm arşivini ücretsiz olarak paylaşıma açmaya karar vermiş.

Yeni uygulama ile dijital yayıncılar, blogger’lar ve benzeri mecralar, Getty Images fotoğraflarını “embed” bir kod olarak içeriklerine gömebilecekler. Bu sayede Getty Images hem sanatçının ismini ve kendi adını görsel üzerinde gösterebilecek, hem de çok ziyaret edilen sayfalarda bu embed kod üzerinden reklam gösterme fırsatına kavuşarak fotoğrafların üzerinden gelir elde etme şansı yakalayacak. Elbette kodlar üzerinden elde ettiği trafik ve kullanıcı istatistiklerini de reklam şirketlerine satarak elde edeceği geliri unutmamak gerekiyor.

Öyle görünüyor ki, görsel fiyatlarında uzun yıllardır indirime gitmeyen tok satıcı Getty Images, artık eskisi kadar kazanamadığını fark ederek kendine yeni bir gelir modeli yaratmak zorunda kaldı. Fotoğraf sanatçılarının da bu yeni model sayesinde gelirlerinin artması bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş