Google Chromebase ortaya çıktı

Google Chromebase

Uzun süredir Google Chromebook’u üreterek dizüstü bilgisayar sektörüne giriş yapmış olan internet ve reklamcılık devi Google, şimdi de masaüstü bilgisayar ile karşımıza çıkıyor. Google Chromebase adında geliştirilmekte olan yeni bilgisayarın görüntüleri ve bazı teknik özellikleri internete sızdırılırken yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf da direkt olarak cihazın kendisine ait.

LG’nin üretimini üstlendiği ve Chromebase ismini taşıyan bu özel masaüstü bilgisayar Apple’ın iMac’ine paralel bir ürün. Google’ın işletim sistemi Chrome OS’u kullanan ve Chrome web tarayıcısı altında çalışan Chromebase’in 21.5 inç HD ekranı bulunurken, 16 GB’lık depolama birimiyle geliyor. Depolama alanına bakıp ‘bu kadar az hafıza neyime yetecek’ diye düşünüyorsanız; şu konuda ufak bir hatırlatma yapalım: Chromebook’lar da Chromebase’den farklı bir durumda değil ve bu cihazların en önemli özelliği Bulut teknolojisini kullanmaları. Yani her şey internete kaydediliyor, gerekmedikçe bilgisayarda veri saklanmıyor. Haliyle devasa depolama alanlarına da bu tip bilgisayarlarda ihtiyaç kalmıyor.

Chrome OS’un kullanıldığı ilk masaüstü bilgisayar olma özelliğini taşıyan Chromebase Windows ve Mac OS X’e göre elbette bazı farklılıklar içeriyor. Az önce bahsettiğimiz gibi Bulut teknolojisi bu cihazın olmazsa olmazı. Haliyle sürekli internete bağlı olmak durumundasınız; aksi halde cihazdan verim almak mümkün değil.

Bugünün klasik bilgisayarları gibi geniş bir uygulama yelpazesine sahip olmayan Chromebase e-posta kontrolü, haber okuma, video izleme gibi çok temel aktivitelerin yerine getirilmesini sağlıyor.

Ürünün hangi fiyat aralığında ve ne zaman satışa sunulacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş