Google için Telefon Dinliyor İddiası!

Sık sık telefon dinleme iddiaları ile karşı karşıya kalıyoruz. Son iddialar arasında ise Google firmasının yapılan telefon konuşmalarını dinlediği yer aldı. Hatta konuşmaların dinlenmesi için telefonla görüşme yapmanız da gerekmiyor; telefonunuzun ortamda bulunması bunun için yeterli!

Tesadüf mü Yoksa Dinleniyor musunuz?

Telefon dinlemeleri eskiden sadece gizli suç araştırmalarında ya da benzeri olaylarda yasalken artık kişilerin bu durumdaki güvenlikleri tartışmaya açık hale geldi. Sıklıkla yeni dinleme iddiaları ortaya atılıyor. Bu durumun nedeni ise ağırlıklı olarak satış ve reklam yapmak kaynaklı olmaktadır.

Firmalar ve markalar tarafından kişilerin konuşmaları dinlenerek, ilgi alanları ve ihtiyaçları tespit ediliyor. Örneğin ilgi duyduğunuz bir ürün ya da hizmet hakkında konuşuyorsanız, aynı anda size reklamlar gelmesi ya da internette karşınıza bu ürünlerle ilgili sayfaların açılması pek de tesadüf gibi görünmüyor.

Gündemdeki son iddialardan biri Google’daki speech recognotion özelliği sayesinde insanların konuşmalarının metne çevrildiği ile ilgilidir. Apple telefonları için de aynı özellik mevcuttur ama bu durum genellikle Google temellidir. Mikrofon aracılığıyla sizin konuşmalarınız metne çevriliyor yani takip ediliyor.

Hukuki açıdan firma için genellikle büyük bir sorun çıkmıyor çünkü çoğu insan uygulama indirirken erişim iznini kendisi veriyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş