Google Oppia’yı duyurdu

Google Oppia’yı duyurdu, Google, Oppia adını verdiği yeni çevrim içi eğitim aracını duyurdu. Açık kaynaklı bir proje olan Oppia, isteyen herkesin eğitim amaçlı çevrim içi interaktif aktiviteler yaratmasını sağlıyor. Site, herhangi bir programlama bilgisi olmadan, kullanıcıların en temel kodlama formu aracılığıyla keşifler olarak adlandırılan dersleri yaratabilmesine veya alabilmesine imkan tanıyor.

Oppia’ya özel internet sitesinde yer alan açıklama örneğinde, piyano çalmayı ünlü bir piyanistin videosunu izleyerek öğrenmenin oldukça güç olacağı ancak interaktif öğrenme ile bunun mümkün olduğu belirtiliyor. Sitede oluşturulan her bir eğitim faaliyeti yani keşif, istenirse başkaları tarafından geliştirilmek veya etkileşim halinde tutulmak üzere açık bırakılabiliyor. İçerik hazırlayıcılar, anlık olarak kullanıcılardan daha doğrusu öğrencilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda oluşturdukları keşifleri iyileştirebiliyor.

Google, girişimini meşhur söze ithafen, akıllı bir geri bildirim sistemi sayesinde insanlara balık tutmayı öğretmek olarak tanımlıyor. Sitede oluşturulan keşifler farklı internet sitelerine koyulabiliyor, çevrim içi olarak analizleri gerçekleştirilerek geliştirilebiliyor veya bir kullanıcıya özel olarak uyarlanabiliyor. Sitede yer alan uyarı ile Oppia’nın bir Google ürünü olmadığı vurgulanarak Oppia’nın, kullanıcıları ve toplum tarafından şekillendirilip sahiplenilmesi bekleniyor.

Google’ın neden böyle bir girişim içerisinde olduğuna cevaben ise, firmanın online eğitimi sadece video, ses veya yazıdan ibaret görmediği ve öğrenmede geri bildirimin temel anahtar olduğu belirtiliyor. Oppia internet sitesinin oluşturulması için gereken kodlamaların, bir grup Google mühendisi tarafından çalışma saatlerinin yüzde 20′sini ayırarak yazıldığı belirtiliyor. Google’ın bu projeye ne kadar kaynak ayırdığı veya gelecekte kaynak ayırıp ayırmayacağı ise bilinmiyor. Bu arada merak edenler için Oppia, Fince öğrenmek anlamına geliyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş