Google’dan devletlere büyük darbe

google

Son yıllarda devletler internet kullanıcı üzerinde olan etkilerini daha da artırarak buradan birçok bilgi elde etmeye başladılar. Kişilerin gizliliklerini tam anlamıyla sıfıra çeken devlet hamleleri internet firmalarını da harekete geçirdi. Son olarak Google’dan çok önemli bir açıklama daha geldi. Zaten her zaman devlet politikalarına karşı hareket eden Google şimdi de tüm aramaları uluslararası olarak şifrelemeye başladıklarını, böylelikle devletlerin arama sonuçlarına ve verilerine erişemeyeceğini açıkladı.

Çin’deki bütün arama sonuçları Great Firewall of China adı verilen özel bir sistem yardımı ile sansürleniyor ve devletin karşı çıktığı içerikler yayınlanmıyor. Otomatik olarak yapılacak şifrelemenin bu sistemin işini zorlaştırması bekleniyor.

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, geçen yıl internette yapılan sansürlerle ilgili açıklama yapmış ve ‘önümüzdeki günlerde internet sansürünü engellemek için yeni bir fırsat bulabileceğimize inanıyorum’ demişti.

Yapılan düzenleme sadece sansürü değil aynı zamanda interneti takip eden NSA gibi devlet kurumlarını ya da bağımsız takip yapanların işini de zorlaştıracak.

Arama sonuçlarının şifrelenmesi konusunda sansür uygulayan ülkelerin nasıl tepki vereceği bilinmiyor. Ancak bu düzenlemenin ülkelerin Google aramalarını tamamen yasaklamasına neden olması da mümkün.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş