Hangi Telefonlar Radyasyon Açısından Daha Riskli?

Cep telefonları; özellikle akıllı telefon özellikleri ile çok daha kullanışlı ve çok yönlü bir hale gelmiş durumdadır. Birçoğumuzun hayatını kolaylaştıran ve yanımızdan ayıramadığımız bu cihazlar ne yazık ki aynı zamanda kanser yapıcı özelliklere de sahipler!

SAR Değerlerine Dikkat!

Akıllı telefonlar yaydıkları radyasyon nedeniyle kansere yol açabilmektedirler. Bu durumda “SAR” denilen, cihazdan çıkan radyasyonun miktarı göz önüne alınabilir. SAR değerine bakılarak bir cep telefonunun radyasyon tehlikesinin ne derecede olduğu ölçülebilmektedir.

OnePlus 5T markalı telefonun SAR değeri oldukça yüksektir. 1.68 walt değeri bulunmaktadır. Bu değer, normal kabul edilen radyasyon değerinin oldukça üstündedir.

Android işletim sistemli telefonlar, IOS işletim sistemini kullananlara göre radyasyon değeri açısından daha riskli olan grubu oluşturuyorlar. Iphone telefonları bazı açılardan daha güvenli görülseler de özellikle son modelleri daha riskli bulunmaktadır. Bu modellerde SAR değeri; 1, 35 watt civarlarındadır. Yani Android işletme sistemini kullanan telefonlara göre biraz daha iyi de olsa aslında yine yüksek bir radyasyon miktarı yayıyorlar.

Normal SAR değerinin ise 0.60 watt olduğu belirtilmiştir. Bu, standarttır ve sağlık açısından kabul edilebilir değerdir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş