HTC Power To Give Açıklandı

HTC Power To Give Açıklandı, Şu anda beta sürümü olan “HTC Power To Give” uygulamasının amacı, toplumun en büyük sorularına cevap bulmak adına akıllı telefon sahiplerini harekete geçirerek kullanmadıkları işlem güçlerini serbest bırakmalarını sağlamaktır. Şu anda kanser, AIDS ve Alzheimer hastalıklarına karşı verilen savaş, her çocuğun temiz içme suyuna sahip olması için yürütülen çalışmalar ve hatta dünya dışı yaşam araştırmaları, gönüllü bilgi işlem platformları tarafından ele alınmaktadır.

Akıllı telefon sahiplerinin telefonlarını kullanarak tıp, bilim ve ekoloji de dahil olmak üzere önemli araştırma alanlarına somut destek verebilmelerini sağlayan HTC Power to Give projesi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Dr. David Anderson ile ortaklaşa geliştirildi. Proje, dünyanın en büyük gönüllü bilgi işlem girişimini destekleyecek ve küresel akıllı telefon ağının bilgi işlemeye ilişkin güçlü imkânlarından faydalanacaktır.

HTC Power To Give sayesinde, bir proje için çalışan bir milyon HTC One akıllı telefonu, dünyanın en iyi 30 süperbilgisayarından (bunlardan biri PetaFLOP’tur) birine eşdeğer bir işlem gücü sunabilir. Bu şekilde, aynı veri hacmini analiz etmek için yıllarca çalışması gereken kuruluşların araştırma döngüleri kayda değer bir şekilde kısalacaktır. Örneğin, kullanıma sunulan benzeri programlardan biri IBM’in “World Community Grid” sistemidir. Bu sistem insanlara, bilgisayarlarının, akıllı telefonlarının veya tabletlerinin kullanılmayan bilgi işlem gücünü insani araştırmalara bağışlama imkânı vermekte; onlara, bilimin ilerlemesine katkıda bulunma imkânı tanımaktadır. “World Community Grid” gönüllülerinin bugüne kadar ileri teknolojiye yaptığı katkı yaklaşık 900.000 yıllık bilgi işlem süresine eşdeğerdir.

Akıllı telefon sahipleri, HTC Power To Give uygulamasını Google Play™ mağazasından indirdikten sonra, telefonlarının bilgi işlem gücünün bir kısmını hangi araştırma programına yönlendireceğini seçebilir. Sonrasında ise HTC Power To Give, telefon şarj olurken ve bir kablosuz internet bağlantısına bağlıyken çalışacak ve insanlara masalarında otururken veya evde dinlenirken dünyayı değiştirme imkânı sunacaktır.

HTC Power To Give teknolojisinin beta sürümü Google Play mağazasından indirilebilecek ve ilk olarak HTC One ailesi, HTC Butterfly ve HTC Butterfly S ile uyumlu olacaktır. Beta sürümünün deneme süreci ilerlerken HTC, önümüzdeki altı ay içinde söz konusu uygulamayı diğer Android akıllı telefonlar içinde daha geniş çapta kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş