İnternet, depresyona sokuyor

internet

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem hastalıkların sayısı hem de ruh durumu bozuk kişiliklerin sayısı artıyor. Uzmanlar bu durumun internetle büyük bir ilişki içerisinde olduğunu doğrulamak için çalışmalar yürütürken Amerika Birleşik Devletleri’nde bir araştırmanın altına imza atıldı ve internette yapılan aktivitelerin takip edilerek kişinin depresyonda olup olmadığını, nasıl sorunlar beslediğini gösteren bir yazılım geliştirilmeye başlandı.

Missouri University of Science and Technology tarafından yapılan araştırmada katılımcılardaki depresyon belirtileri ve interneti nasıl kullandıkları izlendi. Buna göre belirli davranışların depresyonla olan bağlantısı ortaya çıkarıldı. Araştırma, depresif kullanıcıların uygulamalar arasında sıkça geçiş yaptığını, bunun ise “konsantrasyon güçlüğüne işaret ettiğini” söylüyor.

Araştırmacılar, bu desenleri algılayan bir yazılım geliştirmeyi umduklarını söylüyor. Ancak araştırmacılar, böyle bir yazılımın sağlık profesyonellerinin yerine kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Geliştirilecek olan yazılım, ebeveynleri çocuklarının internet kullanımı hakkında uyarabilir, üniversite rehberlerini öğrencinin depresyonda olduğu konusunda uyarabilir. Ancak bu tarz izleme yazılımları, toplanan verilerin nasıl kullanıldığına bağlı olarak ciddi gizlilik endişelerini de yanında getirecek gibi görünüyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş