İran, Facebook yasağını kaldırıyor

iran_facebook

Dünyanın şeriatla yönetilen nadir ülkelerinden biri olan, aynı zamanda komşumuz olduğunu bildiğimiz İran uzun zaman önce Facebook’a erişim yasağı getirmişti. Bu olay dünya çapında yankı bulurken İranlıların proxy vb. uygulamalar kullanarak yine de Facebook’a erişebildiklerini biliyoruz. Ancak İran İslami Kültür ve İrşat Bakanı Ali Cenneti müjdeli haberi verdi ve İslami değerleri korumak için bir şeyleri engellemenin anlamı olmadığını, Facebook yasağını kaldırabilecek olduklarını dile getirdi.


VİDEO OYNATICILARI VE FAKS MAKİNALARI DA YASAKLANMIŞTI

Devrimin kurulduğu ilk yıllarda video oynatıcı ve faks makinelerine konan yasaklamaları hatırlatan Bakan, “Bugün geçmişe baktığımızda aldığımız birçok kararların ne kadar komik olduğunu görüyoruz” dedi.

İran’da birçok bakan ve üst düzey yetkilinin yasak olmasına rağmen sosyal sitelerde hesabı bulunuyor. Resmi rakamlara göre, 4 milyon İranlı Facebook kullanıyor.

İRANLILAR YASAĞI NASIL DELİYOR?

İran’daki internet kullanıcıları, genelde, erişim yasağının konulduğu siteleri açmak için üçüncü bir ülkenin internet ağından faydalanıyor. Yasak olarak satılan bu materyallerden yararlanmak isteyen kullanıcılar, düzenli olarak abonelik bedeli ödüyor. Tahran, geliştirdiği yazılımlarla istediği zaman bu programların çoğunu da devre dışı bırakabiliyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş