İşte Amerika’nın yeni polis arabaları

police_car

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika aynı zamanda en çok suç işlenen yerlerden bir tanesi. Dünyadaki neredeyse herkesin hayalindeki ülke olmayı başarayan rüyalar ülkesi Amerika’ya gittiğinizde karakola uğramadan dönmeniz fazlasıyla güç. Ancak artık New York polisleri işleri daha kolay bir şekilde halledecekler. Yeni kullanılacak olan polis arabaları geçtiğimiz gün tanıtıldı.

ABD Suçla Mücadele Departmanı’na göre, New York şehrinde yılda 100 binden fazla suç işleniyor. 7/24 çalışan polis ekipleri suç oranını azaltmak için teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor. New York Polis Departmanı 2014 senesinde göreve başlayacak olan yeni polis arabaları ile güven sağlayacak.

Ford marka otomobillerin polis güçlerine uyarlanması ile ortaya çıkan bu aracın içinde yok yok. Uydu takip sistemi, süper hızlı internet bağlantısı, konumunda bulunan tüm mobese kameralarına bağlanabilmesi ve elektro şok dalgası bu araçların en belirgin özelliklerinden.

25 farklı açıya bakan yüksek çözünürlüklü kameraları ile anında yüz tanıma ve kişi özgeçmişi görüntüleme sistemi ile yeni polis arabalarının önünde hiçbir suç unsuru kanundan kaçamayacak. NYPD’nin bu tutumu diğer Amerikan eyaletlerine örnek nitelikte olduğu söyleniyor.

ABD, hem savunma alanında hem de polis kuvvetlerinde son senede teknolojik alanda oldukça fazla yol katetti. Ülke, son olarak emniyet güçleri için öldürücü olmayan ama etkisiz hale getiren çok güçlü silahların geliştirilmesi konusu üzerinde çalışıyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş