Karakter hırsızlarına hapis cezası

hirsiz

Oyun dünyası artık dünyanın en büyük pazarlarından biri haline geldi. Özellikle online oyunlara çok büyük paralar harcanıyor. Bu da art niyetli kişiler için büyük bir fırsat. Zira yıllardır da sanal ortamlardaki karakterler ve hesaplar çalınıyor. Bu hesaplar oyun geliştiricisinin kontrolü altında olduğu için devlet daha önceden çalan kişiye bir ceza veremiyordu. Ancak yeni gelen kanunlarla birlitke sanal karakter hırsızları yıllarca hapis cezasına çarptırılabilecek, aynı zamanda maddi cezaya da çarptırılabilecek.

Online oyun sektörünün bu kadar ilerlemesi ve hırsızlık olaylarının artması sonucu devlet düğmeye bastı. Adalet Bakanlığı’nın da onayını alan yeni tasarıya göre, herhangi bir oyuncunun hesabını ya da karakterini çaldığı tespit edilen kişi hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabilecek.

Konu ile ilgili yayınlanan bildiride, hesabı çalınan oyuncunun eğer PC’si açıkken hesabı çalınırsa hiçbir işlem yapmadan karakola ya da ilgili kolluk kuvvetlerine haber vermesi, PC’si kapalıyken hesabı çalındıysa, PC’yi açmadan ilgili birimlere müracaat etmesi istendi.

Bilindiği üzere ülkemizde özellikle Knight Online, Metin 2, Dota ve LoL gibi oyunlarda son derece yüksek meblağlardan satılan hesaplar, karakterler ve itemler mevcut. Bakalım bu yeni yasa sanal hırsızlıkların önünü kesebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş