Konami’den PES’e rağmen iyi kâr

konami

Dünyanın önde gelen oyun üreticilerinden biri olan Konami’yi kuşkusuz en çok PES serisi ile tanıyoruz. Ancak firma PES dışında çok güzel oyunlar da geliştiriyor. 2013 senesinin finansal istatistikleri açıklandı ve bir önceki seneye göre yüzde 49’luk bir düşüş yaşandığı görüldü. Ancak PES’te yaşanan hüsrana rağmen firmanın gelirinin çok fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Konami’den verilen bilgilere göre, firma 2013’ün son 9 aylık diliminde yaklaşık olarak 49 milyon dolarlık kar elde etmiş. Bu rapor bir önceki raporla karşılaştırıldığında Konami’nin kar oranının yaklaşık olarak %42 oranında düştüğü gözlemleniyor. Tabi ki bundaki en büyük etmenin firmanın piyasaya sürdüğü oyunların fazla satamamasından kaynaklandığını söylemek mümkün.

En çok oyun PS3’te satıldı

Konami yayınladığı finansal raporda yayınladığı oyunların hangi platformlarda ne kadar sattığına da değinmiş. Firmanın raporuna göre Konami oyunları en çok PlayStation 3’te (%56) satıyormuş. Konami ve PS3’ün üreticisi olan Sony’nin Japonya kökenli olduğunu düşündüğümüzde bu oran pekte şaşırtıcı durmuyor.
Dip not olarak 2013’te ki son 9 aylık dilimde Konami tarafından dağıtımı yapılan oyunların toplamda 7.1 milyon adet sattığını da belirtelim.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş