Lenovo, Motorola’yı satın aldı!

lenovo_motorola

Bundan 3 sene önce, 2011 yılında Google tarafından satın alınan Motorola, zaten cep telefonu sektöründe tam da çöküş içerisine girmiş bir haldeydi. Google da satın aldıktan sonra ismi uyandıracak hiçbir çalışmada bulunmazken sanırız sadece patentler için satın alındı Motorola. Ancak geçtiğimiz günlerde de Lenovo’nun Motorola’yı satın almak için Google’a teklif götürdüğü konuşuluyordu; görülen o ki haber doğruymuş.

2011 yılı içerisinde Google büyük bir hamle yaparak Motorola’nın cep telefonu bölümünü elinde bulunan 10 binin üzerinde patent ile birlikte, 12.5 milyar dolara satın almıştı. Teknoloji dünyasında büyük yankı uyandıran bu satın alma sonrasında Google bekleneni yapmamış ve Nexus cihazlarını Motorola fabrikalarında üretmemiş bu sebepten firmanın isim değerinin düşmesine sebep olmuştu.

Google’ın Motorola’yı sadece elinde bulunan patentler için aldığı düşünülürken Lenovo’nun, beklenmedik bir hamle yaparak Google’a Motorola’yı satın almak için 3 milyar dolarlık bir teklif götürdüğü öğrenildi. Teklifin sadece Motorola adı, çalışanları ve üretim tesisleri için verildiği tahmin edilirken şirketin hala daha elinde bulundurduğu 10 binden fazla patenti kapsamadığı düşünülüyor.

Detaylı bir açıklama bulunmasa da Google yetkilileri haberi doğrulayarak Motorola’nın mobil cihazlar bölümünü 2.91 milyar Amerikan Doları karşılığında Lenovo’ya sattıklarını açıkladı. Ödemenin büyük bölümü nakit olarak yapılacakken 750 milyon dolarlık bölümü ise hisse senedi olarak verilecek. Bu sayede Google Lenovo’nun bir bölümünün de sahibi oldu.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş