Linux komutları ve kullanımı

linux

Açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux üzerinde kendi işletim sisteminizi düzenleyebilir, bunu başkalarının da kullanmasını sağlayabilirsiniz. Linux komutları başlıca olanlar ve derin olanlar olarak iki farklı gruba belki ayrılabilir; biz bu yazımızda sizlere linux komutları ve kullanımı hakkında bilgiler verdik. Umarız diğer yazımızda da daha detaylı komutları anlatacağız.


pwd

O an terminali açtığınızda, hangi dizinde olduğunuzu gösterir.

cd

Parametreli çalışan bir komuttur. Tek başına yazıldığında sizi bir üst dizine atarken, “cd /dizinadi” şeklinde yazdığınızda sizi istediğiniz dizine götürür ve orada işlem yapmanızı sağlar.
id [kullanıcı adı]
Yanına yazdığınız kullanıcı adının gruplarını vb. listeler. Örnek bir çıktı şu şekildedir:

“baris@lmde ~ $ id baris
uid=1000(baris) gid=1000(baris) groups=1000(baris),4(adm),20(dialout),24(cdrom),25(floppy),27(sudo),29
(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),110(lpadmin),114(sambashare)

last

Sisteme en son giriş yapan kullanıcıların o andan, geçmişe doğru listesini detaylı bir biçimde sunar.

history

Sistemde daha önce verilen komutların listesini çıkartır.

top

Sistemde o an çalışmakta olan uygulamaları verir.

killall

Bu birçok farklı parametre ile kullanılabilir. Bizim en çok kullandığımız, “killall -9 progam_ismi”. Örneğin bilgisayarda Skype uygulaması çalışıyor ve sıkıntı çıktı “top” komutu ile “command” sekmesinden ismini görüyoruz ve şunu yazıyoruz “killall -9 skype”. Bu işlemi yaparken root olmanız gerekmektedir.

cat

Genel olarak bir dosyanın içini okumak için kullanılır.

free

Bilgisayarınızdaki bellek kullanımını gösterir.

lspci

Bilgisayarınızdaki PCI’a bağlı donanımları gösterir.

man

Bu hem bir komut hem de bir kavramdır. “man” kavramı, kılavuz anlamına gelir. Örneğin merak ettiğiniz bir komut varsa “man komut” şeklinde terminale bunu girerek komutlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

rm -rf

Hem dizinleri, hem de uygulamaları silmek için kullanılıyor. Bu işlemi sistem dosyalarında yapmak için root olmanız gerekmektedir.

su & sudo

Bunu sıkça duyacağız. Su: Super User yani Root anlamına gelmektedir. Sistemde tam yetkili kullanıcı erişimi almak için kullanılır. “su -” komutuyla bütün işlemlerimizi root olarak yaparken, “su -c ‘komut’” ile sadece o vereceğimiz komutu root olarak yapmamızı sağlar. Unutmamak gerekir ki sistemde root olarak gezmek tehlikelidir ve sürekli root olarak gezmemelisiniz.

“sudo”
komutu iste genel sadece bazı dağıtımlarda ön tanımlı olarak gelmektedir. Bunu kullanmak isterseniz, ve dağıtımınız Linux Mint, Ubuntu değilse (başka dağıtımlarda bunlar var mı bilmiyorum), sudo komutunu elle kullanmanız gerekecektir.

mkdir

Klasör oluşturmak için kullanılan bir komuttur. Bazı yerlerde bunu kullanmak için root olmanız gerekmektedir.
Bir sonraki yazıda daha ileri komutlardan bahsedeceğiz. Bunlar en çok kullanılan komutlardır. O

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş