Microsoft, Windows’ların sürüm sayısını düşürüyor

microsoft_windows

Bu vakte kadar neredeyse her işletim sistemini beş ya da dört farklı sürümle birlikte bizlere sunan Microsoft artık bu taktiğinden vazgeçtiğini açıkladı. Starter, Home, Home Premium, Professional ve Ultimate gibi sürümlerle işletim sistemlerini kullandığımız Microsoft, bu hareketinden Windows 8’de vazgeçmiş ve sadece iki sürümle karşımıza çıkmıştı. Şirketin önümüzdeki hedefi ise sadece tek işletim sistemiyle çıkmak.

Windows 8 platformu ile birlikte işletim sistemi arayüzünü ve pazarlama stratejisini tamamen değiştiren Microsoft, ikisi mobil pazara hitap edecek toplam üç işletim sistemi ile yoluna devam ediyor. Hali hazırda masaüstü sistemler için Windows 8.1, ARM işlemcili tabletler için Windows RT ve akıllı telefonlar için Windows Phone 8 işletim sistemlerine sahip şirketin isteği gelecekte bu yapıları bir araya getirmek.

UBS Küresel Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Microsoft Cihazlar ve Stüdyolar Bölümü Başkan Yardımcısı Larson Green, gelecekte üç ayrı işletim sistemine sahip olmayacaklarını açıkladı. Pil ömrü ve güvenlik sorunlarına sahip olmayan daha mobil işletim sistemlerinin bulunduğu bir dünyanın var olduğunu düşündüklerini belirten Green, bu vizyona inandıklarını ve bu yolda çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Gelecekte tek ya da en az sayıda işletim sistemi vizyonunu ortaya koyan Microsoft, Windows 8 ile birlikte Windows 7’de yer alan Starter, Home, Home Premium, Professional, Ultimate gibi çok çeşitli alt sürümleri kaldırmış ve iki temel sürümle yeni işletim sistemini piyasaya sürmüştü.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş