Namaz kılan robot

namaz_robot

Teknoloji ve insanlık o kadar gelişiyor ki her gelişmeyi sizlere aktarmakta zorluk çektiğimizi söyleyebiliriz. Şimdi de İran’da bir öğretmen dünyanın ilk namaz kulan robotunu geliştirdi. Okulda öğrencilere namaz kılmayı öğretmen için geliştirdiği robot yakın bir zaman içerisinde kopyalanarak seri üretime geçecek ve büyük ihtimal İran hükümeti tarafından desteklenecek.

Başkent Tahran’ın 35 km güneydoğusundaki Varamin kentinde bir ilköğretim okulunda görev yapan Ekber Rezai isimli 27 yaşındaki öğretmen, kurslara katılarak insansı robotların nasıl geliştirildiği konusunda dersler almış.

Robotun asıl amacının çocuklara ilave bir eğitim katkısı sunmak ve aynı zamanda onları eğlendirmek olduğunu belirten Rezai’nin öğrencilerinden Muhammed Yasir şöyle konuşuyor:

“Daha önceleri çok daha hızlı namaz kılıyordum, şimdi artık bu robot gibi daha yavaş kılacağım”

Vildan ismini verdiği robotun resmi olarak patentini de aldığını belirten Rezai, bu fikrin ilk kez, misafirliğe gittiği bir evde çocukların elinde dans edip oyun oynayan bir oyuncağı gördükten sonra aklına geldiğini belirtiyor. İşte namaz kılan robotun videosu, inanın siz de şaşıracaksınız!

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş