Nintendo’dan Android mi geliyor?

nintendo_android

Bu vakte kadar ne bilgisayar, ne mobil ne de tablet sektörüne adım atmış olan Nintendo için çarpıcı açıklamalar geldi. Sadece oyun konsolu geliştirerek bu piyasada çok önemli bir isim yapmış olan Doğu Asyalı firma yakın zamanda Android işletim sistemli ve sadece eğitim amaçlı kullanılacak olan tabletler üzerinde çalışmaya başlamış.

Teknoloji dünyasını takip etmek zordur. Her gün yeni ve farklı bir sürprizle karşılaşılması işten bile olmayan sektörde, herkesin gözünden kaçan bir cihaz, sonunda kendisini ele verdi.

Kimse farkında olmadan, el altında bambaşka bir cihaz üzerinde çalışan Nintendo, yayınlanan raporlara göre çağımıza biraz daha yakınlaşarak, Android tablet üretimine başlıyor. Her ne kadar haber heyecan verici olsa da bahsi geçen Nintendo tabletin, yüzde 90 gibi yüksek bir ihtimalle sadece eğitim amaçlı üretileceği belirtildiği gibi NES, SNES ya da Game Boy’un klasik oyunlarına değil, daha ziyade eğitim tabanlı oyunlara sahip olacağı da dile getirildi.

Tüm bu bilgilerin kaynağıysa, Nintendo America’da yazılım mühendisi olarak çalıştığını söyleyen Nando Monterazo isimli şahsın attığı tweet’lerden ortaya çıktı ki bu mesajlar kısa süre sonra silindi. “Nintendo’nun Andorid tabanlı, tamamen modifye edilmiş, veritabanları birleştirilmiş tabletini deniyorum” şeklindeki tweet, şimdilik Nintendo tarafından reddedilmiş durumda. Şimdiye kadar attığı mesajlardan anlaşıldığı kadarı ile cihazın çevre ile etkileşimi üzerine de çalışan mühendis, bahsi geçen tablet için üretilecek özel oyunların birçoğunun Nintendo karakterlerini içereceğini de iddia etti.

Nintendo bu zamana kadar mobil sektöre girmeyi sürekli reddetmişti. Fakat Wii U’nun oyun kontrol cihazı başlı başına bir tablet gibi çalışabiliyor. Eğer Nintendo konu hakkında ciddiyse, sadece eğitim amaçlı tablet üretecek olması bile, onu bir şekilde sektöre girmeyi zorlayacaktır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş