Organlar robotlaştırılıyor!

robot_beyin

En çok bilim kurgu ve fantazya filmlerinde rastladığımız konuşup düşünebilen robotların gerçek olması artık birkaç sene içerisinde resmileşecek. İsviçre’de başlatılan bir projeyle birlikte böyle bir şeyin olabileceği, düşünen robotların geliştirilip organlara can verilebileceği tezinin kanıtlanmasının sağlanması amaçlanıyor. Proje IBM tarafından yürütülmekte, bu da ne kadar ümitli olmamızın ilk nedeni

Örneğin IBM, Alzheimer gibi hastalıklar için insan beyni üretme yolunda bir projenin ilk meyvelerini basınla paylaşırken ABD’de ampute kişiler için düşünce gücü ile yönetilebilen bacak ve el üretiliyor.

Güçlü bir felsefi bağlantıya sahip olmakla beraber insan beyni ve bilgisayar birbirinden ayrı tutulan kavramlardı. Ancak bu durum artık son buluyor; teknoloji dünyasının zirvesindeki şirketlerden IBM, beyin ve bilgisayarı bir araya getirmek için doğru zamanın geldiğine inanıyor. Üstelik bilim kurgu filmlerini aratmayan bir şekilde.

IBM Human Brain Project adını alan proje dahilinde insan beyninin bazı konulardaki işleyişinin simule edilebilmesi odaklı bilgisayarların meydana getirilmesi hedefleniyor.

Bilgisayarların biyolojik prensiplerle çalışması hedeflenirken projenin amacının ise bir bütün olarak beynin işleyişini simule eden bilgisayarlar meydana getirmek ve bu sayede Alzheimer hastalığı, şizofreni ve otizm gibi hastalıkların tedavisinde bu aygıtları kullanmak olduğu açıklandı. Proje, İsviçre’deki IBM Zurich Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülüyor.

Tasarımlarda şablon olarak insan beyninin prensiplerinin bilgisayar yapı taşları içinde kullanılması yolundaki çalışmalar devam ediyor. 10 yıl sürmesi beklenen, bilim ve teknoloji anlamında çok büyük bir adım olan projenin sonuçları merakla bekleniyor.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş