PC satışlarında büyük düşüş var

pc

Daha önceki yazılarımızda sizlere tablet ve mobil teknolojiye olan büyük kaymayla birlikte PC sektörünün yavaş yavaş eriyeceğini defalarca kez söylemiştik. Ve bu kendini fazlasıyla göstermeye başladı. Gartner ve IDC adlı araştırma firmaları dünya genelinde yaptığı araştırmalarda 2013 senesi sonunda geri seneye göre PC satışlarında yüzde 10’luk bir düşüş yaşandığını ortaya koydu. Daha önceki hiçbir senede bu kadar keskin düşüş yaşanmamıştı.

Bu duruma göre PC satışları azalıyor ama azalıştaki düşüş hızlanıyor ve önü kesilemiyor. Lenovo’nun liderliği sürerken HP ve Dell arkasından geliyor. İşin ilginci ABD pazarında PC satışlarında HP ve Dell çıkışta ama dünya genelinde Lenovo’nun kontrolü sürüyor. Geçen sene içinde ilk beş içinde pazar payını arttıran tek üretici Lenovo oldu. Yüzde 2.7 ilerleme gösteren Lenovo, diğerlerinin kayıplarını kendi hanesine ekledi.

Gartner açıklamasına göre ABD’deki PC satışları artık dibe vurdu. Hibrit tip cihazlar az da olsa sene sonu alışverişine çıkanların ilgisini çekti ama pazar iyice daraldığı için ciddi bir değişim gözlenmiyor. İnce ve hafif dizüstü bilgisayarların ucuzlaması hareket getirdi ve bazı PC üreticileri 2014’te tekrar çıkışa geçme planları yapar oldu. PC satışlarıyla ilgili bu olumsuz raporlardan Microsoft’un etkileneceği ortada.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş