PlayStation 4 üretimi yetişmiyor gibi

playstation 4

Geçtiğimiz cuma günü Türkiye’de de satışa sunulan Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4 satış değerlerini mükemmel seviyede tutmaya devam ediyor. İlk çıktığı gün hem Amerika’da hem de Türkiye’de stokları bitirmiş olan PlayStation 4’ün üretim hızının şu anda yeterli olmadığı belirtiliyor. Sony tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de Teknosa’ya 1000 tane PS verildiği belirtilmişti, yine farklı firmalara da birçok PS verildi. Ancak şu anda oyuncular yeni konsolların gelmesini bekliyorlar.

Sony Türkiye, PlayStation 4’ün ülkemizde çıkış tarihini açıkladığından beri stoklar en çok tartışılan konu olmuştu. 1000 adet geldiği söylentisi ortaya çıkarken PlayStation Ürün Müdürü Mustafa Yiğit, bu sayıdan daha fazla geldiğini, hatta sadece Teknosa’ya 1000 adet verildiğini, daha diğer marketlere de bolca ürün verildiğini açıklamıştı.

Sonuç olarak kaç tane gelmiş olursa olsun stoklar bitti. Yeni stoklar Ocak ayının ortası civarında gelecek. Her ne kadar PlayStation 4 hayali kuranlar üzgün ve kızgın olsa da SDN olarak biraz piyasa araştırması yaptık ve dünyada durumun nasıl olduğunu masaya yatırdık.

Dünyada da stoklar bitti

PlayStation 4, 15 Kasım’da önce Kuzey Amerika’da satışa çıktı ve ilk günlerde stokları bitirdi. Ardındna ertesi hafta, Amerika’ya stok açmak yerine sınırlı stoğun bir kısmını 22 Kasım’da Avrupa’da piyasaya çıkardı. Avrupa’da bazı ülkelerde bırakın ilk günü, daha ön siparişlerle stoklar bitmişti. Özellikle tanıdıklarımızdan öğrendiklerimize göre Almanya’nın küçük kentlerinde sadece ön siparişlerle büyük mağazalarda stoklar bitti, ön sipariş vermeyenlere ürün verilmedi.

İnternet tarafında da aynı durum söz konusu. Amazon’un Almanya, İngiltere ve Amerika sayfalarında stoklar bitmiş durumda. Bazı paketler inanılmaz fazla fiyatlarla karaborsadan satılsa da normal fiyatına bulmak imkansız. Çok nadiren stoklar açılsa da Avrupa için Aralık ayının sonlarına doğru stokların gelmesi bekleniyor. Fakat yeniden ön sipariş verenlerin stokları bitirdiği, tüm Avrupa’nın bizim gibi Ocak ayını beklediği konuşuluyor.

Türkiye olarak Ocak ayını bekliyoruz ancak gelecek stok hepimize yetecek mi? Bize sorarsanız benzer bir durum yine yaşanacak. Çünkü tek bekleyen ülke değiliz. 13 Aralık’ta bizimle birlikte 16 ülkede daha satışa çıktı ve stoklar bitti. Amerika ile Avrupa’da biten stokların yenilenmemesinin bir nedeni de 16 ülkeye stok yetiştirilecek olmasıydı. Şimdi ise Amerika, Avrupa ve üçüncü dönemde çıkan diğer ülkeler Aralık sonu, Ocak ortası döneminde yeni stok bekliyor. Fabrikalar harıl harıl PS4 üretse de yine sınırlı stok geleceğini düşünüyoruz.

Satışlar ne alemde?

Sony, 2 haftada 2.1 milyon konsol sattığını açıklamıştı. Bu sayının 16 ülkede piyasaya çıkmasıyla arttığını söyleyebiliriz. Tabii diğer ülkelere de bizim gibi 3-5 bin ürün geldiyse pek artmış olamaz. Sayının milyon seviyelerine göre bu kadar az gelmiş olması, ikinci parti için umudu yükseltiyor. Çünkü talep Amerika’da ortalama 1 milyon seviyesindeyken ülkemizde 10-20 bin arasında. Bu da talebi karşılayacak ürünün gelebileceğini gösteriyor.

Ancak şunu da belirtmek gerek. Aynı şekilde 2 hafta 2 milyon satış adedi yakalayan Xbox One, Amerika ve Avrupa’da stok sorunu yaşasa da PS4’e göre çok daha kolay bulunuyor. Son 1 haftada Amazon’da PS4 hiç stoklara gelmezken Xbox One 2-3 farklı dönemde stoklara geldi. Avrupa’da da bulmak mümkün. Satış adedinin aynı gittiğini düşünürsek Microsoft’un biraz daha fazla konsol ürettiğini söyleyebiliriz.

Not: PS4’ün daha kendi vatanı Japonya’da piyasaya çıkmadığını belirtelim. Çıktıktan sonra satış adedi hızla yükseleceği gibi stoklar da hızla eriyecektir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş