Sony Project Morpheus İnceleme

Sony Project Morpheus

San Fracisco’da düzenlenen Game Developers Conference 2014’te tanıtılan Sony’nin yeni projesi Project Morpheus’tan ilk yorumlar geldi. Bazı oyuncular kısa süre de olsa cihazı deneme şansı bulurken henüz cihaz için çok çok erken olduğunu, yaklaşık bir sene kadar daha geliştirileceğini belirtelim. Cihazdan ilk gelen yorumlar pek de iç açıcı değil; ancak bu eksi yorumlar sadece cihazın tasarımıyla ilgili.

Sony Worldwide Studios Başkanı Shuhei Yoshida tarafından tanıtılan Project Morpheus hakkında yapılan açıklamada, “Oyun sektörü pek çok açıdan oyuncuların daha önce tahmin bile edemeyecekleri deneyimleri sunacak kadar gelişti. Oyunculuğun sınırlarını zorluyoruz. Oyunla iç içe olma konusunda hiçbir şey VR’dan daha iyi olamaz. Sanal gerçeklik, oyunun içinde olma hissini sunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Sony’nin Santa Monica stüdyolarında hareket algılama için kafaya bantlanmış bir PS Move cihazıyla prototip denemeleri yapılan VR teknolojisi için oyun dünyasının devleri de Sony ile birlikte çalışacak. Listede ilk göze çarpanlar ise Crysis ile tanıdığımız Crytek, Gears of War denince akla gelen Epic Games, Autodesk, Havok, Criware, Unity ve Wwise olarak sıralanıyor. Anlaşılan oyun motorları birer birer Project Morpheus’u benimseyecek.

Geliştiriciler için hazırlanan kit 1080p ekran ve 90 derece görüş alanı sunuyor. Henüz nihai halini almamış olan Sony’nin VR cihazının şimdilik sadece geliştiricilerin işine yarayacak durumda olduğu belirtiliyor. PS Move kumandası, DualShock 4 ve PS Move kamerayla çalışacağı belirtilen VR cihazının ne zaman piyasaya sürüleceği veya fiyat aralığı ise henüz açıklanmadı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş