Sony, Windows Phone’a geçiyor

Sony

Akıllı telefonlar ortaya çıkmadan önce Walkman serisi ile sektörün en iyi telefonlarını üreten Sony, Android ve iOS’un mükemmel yükselişi arkasında kalmıştı. Ardından Android işletim sistemini kullanmaya başlayan ve yine kendine has bir kullanıcı kitlesi oluşturan Sony artık Windows Phone 8 işletim sistmeli telefonları da geliştirmeye başlayacak. Gelen bilgilere göre Windows Phone Sony 2014 yılı içerisinde satışa sunulacak.

Microsoft ile gönül bağı bulunan Sony, ilk Xperia telefonu olan Xperia X1’i Windows Mobile 6.1 işletim sistemi ile duyurmuş, özellikle uzak doğu ülkelerinde büyük başarı yakalamıştı. Ürettiği Vaio serisi bilgisayarlar ve bazı tabletlerinde de Windows işletim sistemini kullanan Sony, Windows Phone pazarında Nokia ile rekabet edebilmek için Walkman, Track ID gibi özel uygulamalarını da Windows Phone’a uyumlu hale getirecek.

Firma önceki yıllarda “Julie” isimli bir prototip ile Windows Phone 7 denemeleri yapmıştı. Birçok resmi ortaya çıkan Julie’nin piyasaya sürülmesi an meselesiyken Ericsson’un ortaklıktan ayrılmasıyla proje rafa kaldırılmış ve sadece Android işletim sistemine sahip cihazlar üretilmeye başlanmıştı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş